Oscars ® 1952

20-03-1952
RKO Pantages Theatre
Filmpje over de 24e Oscar-uitreiking. Die werd officieel geopend door Charles Brackett, de toenmalige Voorzitter van de Academy. Waarna Danny Kaye die de show aan elkaar praatte het van hem overnam.

Danny Kaye was de presentator van dienst voor Oscar Night editie 1952.

De presentatrice van de prijzen voor de scenario’s verslikte zich even toen ze John Huston wou aankondigen als genomineerde. Weinigen konden hun oren geloven toen men haar hoorde zeggen Is that joesten or husten ? En neen… het was geen bewust grapje, iets waar Kaye zich wel regelmatig van bediende.

De film met het meeste aantal nominaties dit jaar was A Streetcar Named Desire, maar liefst kandidaat-winnaar in twaalf categorieën (!). Men won er vier. Daarmee werd de film meteen de eerste film ooit die drie beeldjes won voor acteerprestaties : Vivien Leigh voor Beste Actrice, Karl Malden voor Beste acteur in een bijrol en Kim Hunter voor Beste actrice in een bijrol.

An American in Paris en A Place in The Sun, goed voor respectievelijk acht en negen nominaties waren dan weer de winnaars van de avond. Beide films werden zes keer bekroond. De prijs voor Beste Film ging naar An American in Paris. Na The Broadway Melody (1928/1929) en The Great Ziegfeld (1936) was het maar de derde keer ooit dat een musical de prijs voor Beste film won.

En er was ook nu weer een grote verliezer. Het voor die tijd toch wel indrukwekkende epos Quo Vadis was acht keer genomineerd maar… won geen enkele prijs.

Ook dit jaar werden weer wat ere-Oscars uitgereikt. Voor To Rashomon bijvoorbeeld onder de noemer Honorary Foreign Language Film Award. Nog maar eens een bewijs dat men in de Academy zelden consequent te werk ging als je weet dat er vanaf 1957 wél een specifieke categorie wed voorzien voor dit soort films. Het gebrek aan standvastigheid kreeg in 2020 nog een voorbeeld wanneer men besloot om de naam van de betreffende categorie te gaan hernoemen…

Gene Kelly die in 1946 al eens genomineerd was voor Anchors Aweigh kreeg ook zo’n ere-Oscar en wel omwille van zijn veelzijdigheid en polyvalentie als acteur, zanger, regisseur en danser en niet in het minst voor zijn briljante realisaties op vlak van choreagrafie in films.

Voor de volledigheid vermelden we nog dat Arthur Freed als producent van An American in Paris naast de Oscar voor Beste film ook nog de Irving G. Thalberg Memorial Award kreeg.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Place in the Sun Beste scenario Michael Wilson
A Place in the Sun Beste scenario Harry Brown
A Place in the Sun Beste regie George Stevens
A Place in the Sun Beste film
Best Motion Picture
George Stevens
A Place in the Sun Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Shelley Winters
A Place in the Sun Beste camerawerk
(Black-and-White)
William C. Mellor
A Place in the Sun Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Montgomery Clift
A Place in the Sun Beste beeldmontage William Hornbeck
A Place in the Sun Filmmuziek (drama of komedie) Franz Waxman
A Place in the Sun Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Edith Head
A Streetcar Named Desire Beste scenario Tennessee Williams
A Streetcar Named Desire Beste regie Elia Kazan
A Streetcar Named Desire Beste film
Best Motion Picture
Charles K. Feldman
A Streetcar Named Desire Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Vivien Leigh
A Streetcar Named Desire Beste art direction
(Black-and-White)
Richard Day
A Streetcar Named Desire Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
George J. Hopkins
A Streetcar Named Desire Beste camerawerk
(Black-and-White)
Harry Stradling Sr.
A Streetcar Named Desire Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Marlon Brando
A Streetcar Named Desire Beste geluidsopname Nathan Levinson
A Streetcar Named Desire Beste actrice in een bijrol Kim Hunter
A Streetcar Named Desire Beste acteur in een bijrol Karl Malden
A Streetcar Named Desire Filmmuziek (drama of komedie) Alex North
A Streetcar Named Desire Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Lucinda Ballard
Alice in Wonderland Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Oliver (G.) Wallace
An American in Paris Beste regie Vincente Minnelli
An American in Paris Beste film
Best Motion Picture
Arthur Freed
An American in Paris Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
An American in Paris Beste art direction
(Color)
Preston Ames
An American in Paris Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Edwin B. Willis
An American in Paris Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Keogh Gleason
An American in Paris Beste camerawerk
(Color) - Ballet Photography
John Alton
An American in Paris Beste camerawerk
(Color)
Alfred Gilks
An American in Paris Beste beeldmontage Adrienne Fazan
An American in Paris Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Johnny Green
An American in Paris Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Saul Chaplin
An American in Paris Beste kostuumontwerp
(Color)
Walter Plunkett
An American in Paris Beste kostuumontwerp
(Color)
Irene Sharaff
An American in Paris Beste kostuumontwerp
(Color)
Orry-Kelly
An American in Paris Beste verhaal en scenario Alan Jay Lerner
Balzac Kortfilm (2 haspels) ✖ Les Films du Compass
Benjy Beste documentaire kortfilm Fred Zinnemann
Bright Victory Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Arthur Kennedy
Bright Victory Beste geluidsopname Leslie I. Carey
Bullfighter and the Lady Beste filmverhaal Budd Boetticher
Bullfighter and the Lady Beste filmverhaal Ray Nazarro
Come Fill the Cup Beste acteur in een bijrol Gig Young
Danger Under the Sea Kortfilm (2 haspels) Tom Mead
David and Bathsheba Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Paul S. Fox
David and Bathsheba Beste art direction
(Color)
Lyle Wheeler
David and Bathsheba Beste art direction
(Color)
George W. Davis
David and Bathsheba Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Thomas Little
David and Bathsheba Beste camerawerk
(Color)
Leon Shamroy
David and Bathsheba Filmmuziek (drama of komedie) Alfred Newman
David and Bathsheba Beste kostuumontwerp
(Color)
Charles LeMaire
David and Bathsheba Beste kostuumontwerp
(Color)
Edward Stevenson
David and Bathsheba Beste verhaal en scenario Philip Dunne
Death of a Salesman Beste camerawerk
(Black-and-White)
Franz Planer
Death of a Salesman Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Fredric March
Death of a Salesman Beste actrice in een bijrol Mildred Dunnock
Death of a Salesman Beste acteur in een bijrol Kevin McCarthy
Death of a Salesman Filmmuziek (drama of komedie) Alex North
Decision Before Dawn Beste film
Best Motion Picture
Anatole Litvak
Decision Before Dawn Beste film
Best Motion Picture
Frank McCarthy
Decision Before Dawn Beste beeldmontage Dorothy Spencer
Detective Story Beste scenario Philip Yordan
Detective Story Beste scenario Robert Wyler
Detective Story Beste regie William Wyler
Detective Story Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Eleanor Parker
Detective Story Beste actrice in een bijrol Lee Grant
Fourteen Hours Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
Fourteen Hours Beste art direction
(Black-and-White)
Leland Fuller
Fourteen Hours Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Thomas Little
Fourteen Hours Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Fred J. Rode
Go for Broke ! Beste verhaal en scenario Robert Pirosh
Golden Girl Beste nummer
Never - Music
Lionel Newman
Golden Girl Beste nummer
Never - Lyrics
Eliot Daniel
Here Comes the Groom Beste nummer
In The Cool, Coo, Cool Of The Evening - Lyrics
Johnny Mercer
Here Comes the Groom Beste nummer
In The Cool, Cool, Cool Of The Evening - Music
Hoagy Carmichael
Here Comes the Groom Beste filmverhaal Robert Riskin
Here Comes the Groom Beste filmverhaal Liam O'Brien
House on Telegraph Hill Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
House on Telegraph Hill Beste art direction
(Black-and-White)
John DeCuir
House on Telegraph Hill Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Thomas Little
House on Telegraph Hill Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Paul S. Fox
I Want You Beste geluidsopname Gordon Sawyer
I Was a Communist for the F.B.I. Beste documentaire Bryan Foy
Kind Lady Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Walter Plunkett
Kind Lady Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Gile Steele
Kon-Tiki Beste documentaire Olle Nordemar
La Ronde Beste scenario Max Ophüls
La Ronde Beste scenario Jacques Natanson
La Ronde Beste art direction
(Black-and-White)
Jean d'Eaubonne
Lambert, the Sheepish Lion Beste animatie kortfilm Walt Disney
Nature's Half Acre Kortfilm (2 haspels) Walt Disney
On The Rivieira Beste art direction
Set Decoration
Thomas Little
On The Rivieira Beste art direction
Set Decoration
Walter M. Scott
On The Rivieira Beste art direction Lyle Wheeler
On The Rivieira Beste art direction Leland Fuller
On The Rivieira Beste art direction
Musical Settings
Joseph C. Wright
On The Rivieira Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
One Who Came Back Beste documentaire kortfilm Owen Crump
Quo Vadis
Quo Vadis Beste film
Best Motion Picture
Sam Zimbalist
Quo Vadis Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
Quo Vadis Beste art direction
(Color)
Edward Carfagno
Quo Vadis Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Hugh Hunt
Quo Vadis Beste art direction
(Color)
William Horning
Quo Vadis Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
Quo Vadis Beste camerawerk
(Color)
Robert Surtees
Quo Vadis Beste beeldmontage Ralph E. Winters
Quo Vadis Beste acteur in een bijrol Leo Genn
Quo Vadis Beste acteur in een bijrol Peter Ustinov
Quo Vadis Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
Quo Vadis Beste kostuumontwerp
(Color)
Herschel McCoy
Rich, Young and Pretty Beste nummer
Wonder Why - Music
Nicholas Brodszky
Rich, Young and Pretty Beste nummer
Wonder Why - Lyrics
Sammy Cahn
Ridin' the Rails Kortfilm (1 haspel) Jack Eaton
Rooty Toot Toot Beste animatie kortfilm Stephen Bosustow
Royal Wedding Beste nummer
Too Late Now (Music)
Burton Lane
Royal Wedding Beste nummer
Too Late Now - Lyrics
Alan Jay Lerner
Seven Days to Noon Beste filmverhaal Paul Dehn
Seven Days to Noon Beste filmverhaal James Bernard
Show Boat Beste camerawerk
(Color)
Charles Rosher
Show Boat Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Adolph Deutsch
Show Boat Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Conrad Salinger
Strangers on a Train Beste camerawerk
(Black-and-White)
Robert Burks
Tales of Hoffmann Beste art direction
(Color)
Hein Heckroth
Tales of Hoffmann Beste kostuumontwerp
(Color)
Hein Heckroth
Teresa Beste filmverhaal Alfred Hayes
Teresa Beste filmverhaal Stewart Stern
The African Queen Beste scenario James Agee
The African Queen Beste scenario John Huston
The African Queen Beste regie John Huston
The African Queen Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Katharine Hepburn
The African Queen Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Humphrey Bogart
The Big Carnival (Ace in the Hole) Beste verhaal en scenario Lesser Samuels
The Big Carnival (Ace in the Hole) Beste verhaal en scenario Walter Newman
The Big Carnival (Ace in the Hole) Beste verhaal en scenario Billy Wilder
The Blue Veil Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Jane Wyman
The Blue Veil Beste actrice in een bijrol Joan Blondell
The Frogmen Beste camerawerk
(Black-and-White)
Norbert Brodine
The Frogmen Beste filmverhaal Oscar Millard
The Great Caruso Beste geluidsopname Douglas Shearer
The Great Caruso Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Peter Herman Adler
The Great Caruso Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Johnny Green
The Great Caruso Beste kostuumontwerp
(Color)
Gile Steele
The Great Caruso Beste kostuumontwerp
(Color)
Helen Rose
The Mating Season Beste actrice in een bijrol Thelma Ritter
The Model and the Marriage Broker Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Charles LeMaire
The Model and the Marriage Broker Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Renie
The Mudlark Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Edward Stevenson
The Mudlark Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Margaret Furse
The Seeing Eye Beste documentaire kortfilm Gordon Hollingshead
The Story of Time Kortfilm (1 haspel) Robert G. Leffingwell
The Strip Beste nummer
A Kiss To Build A Dream On - Music + Lyrics
Oscar Hammerstein II
The Strip Beste nummer
A Kiss To Build A Dream On - Music + Lyrics
Bert Kalmar
The Strip Beste nummer
A Kiss To Build A Dream On - Music + Lyrics
Harry Ruby
The Two Mouseketeers Beste animatie kortfilm Fred Quimby
The Well Beste beeldmontage Chester Schaeffer
The Well Beste verhaal en scenario Clarence Greene
The Well Beste verhaal en scenario Russell Rouse
Too Young to Kiss Beste art direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
Too Young to Kiss Beste art direction
(Black-and-White)
Paul Groesse
Too Young to Kiss Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Edwin B. Willis
Too Young to Kiss Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Jack Moore
Two Tickets to Broadway Beste geluidsopname John O. Aalberg
When Worlds Collide Beste camerawerk
(Color)
John F. Seitz
When Worlds Collide Beste camerawerk
(Color)
W. Howard Greene
When Worlds Collide Beste speciale effecten Paramount
World of Kids Kortfilm (1 haspel) Robert Youngson