Oscars ® 1955

30-03-1955
RKO Pantages Theatre

Net zoals in 1954 was het opnieuw Charles Brackett, de voorzitter van de Academy, die als eerste op het podum verscheen en de show inleidde.  En hierbij ook Bob Hope aankondigde als presentator van deze Oscar night.  Ook nu weer was er een parallelle show in New York, daar voerde Thelma Ritter het woord.  Grace Kelly mocht de winnaar van de eerste Oscar van de avond aankondigen.  Afwijkend was dat men gedurende de volledige show de genomineerden niet meer vermeldde maar onmiddellijk de winnaar aankondigde.

Net zoals in '54 was Oldsmobile de sponsor van het totale gebeuren en dat werd nog dikker in de verf gezet door even over te schakelen naar de montageruimte, enkel als brugje om het automerk in een heus reclamefilmpje hun nieuwste modellen te laten voorstellen (!).

Ere-Oscars waren er ook dit jaar.  Gate of Hell kreeg er één uit de handen van van Jean Lemaire voor de beste Foreign Language Film, een categorie die toen nog niet officieel bestond.  Maar de Japanse film kreeg ook een échte Academy Award voor het beste kostuumontwerp van een kleurenfilm.  Ook Danny Kaye die het jaar daarvoor de Oscars presenteerde kreeg een beeldje van mijnheer Brackett.  Die verwees in zijn toelichting naar het UNICEF-project waar Kaye nauw bij betrokken was, iets waar hij in zijn korte bedankingswoord ook naar verwees.  Maar... het zal wel een deel van de overeenkomst geweest zijn bij de onderhandelingen voor de show van het jaar daarvoor.  Het blijft een vreemde aanpak om een gewezen presentator op die manier te gaan belonen met de hoogste onderscheiding in de filmindustrie.  Andere winnaars van een ereprijs waren Kemp R. Niver, Greta Garbo maar ook Jon Whiteley en Vincent Winter kregen er één voor hun bijzondere acteerprestatie als kind in The Little Kidnappers.

The Caine Mutiny en The Country Girl werden beiden genomineerd voor zeven Oscars, The Country Girl verzilverde er twee.  Er was dit jaar maar één film die meer dan twee Academy Awards won en dat was meteen ook de grote slokop van de avond.  On The Waterfront was maar liefst twaalf keer genomineerd en won acht keer waaronder de prijs voor de beste film.  Heel uitzonderlijk was het feit dat maar liefst drie acteurs genomineerd werden voor dezelfde categorie in dezelfde film : Lee J. Cobb, Rod Steiger en Karl Malden.  Maar dat volstond niet want het was Edmond O'Brien die de Prijs voor beste acteur in een bijrol kreeg voor The Barefoot Contessa.

Grote afwezige tijdens de show was Judy Garland.  Zij was genomineerd in de categorie beste actrice voor A Star Is Born maar verbleef nog in de kraamkliniek bij haar zoon die pas geboren/1 dag jong was.  De televisiezender NBC had alles in gereedheid gebracht aan de ingang van het hospitaal voor het geval ze won.  Maar dat gebeurde dus niet, het was Grace Kelly die de Academy Award won in de vermelde categorie voor haar rol in The Country Girl.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
20.000 Leagues Under the Sea Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Emile Kuri
20.000 Leagues Under the Sea Beste art direction
(Color)
John Meehan
20.000 Leagues Under the Sea Beste beeldmontage Elmo Williams
20.000 Leagues Under the Sea Beste speciale effecten ✔ Walt Disney Studios
A Star Is Born Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Judy Garland
A Star Is Born Beste art direction
(Color)
Gene Allen
A Star Is Born Beste art direction
(Color)
Irene Sharaff
A Star Is Born Beste art direction
(Color) - Set Decoration
George James Hopkins
A Star Is Born Beste art direction
(Color)
Malcolm Bert
A Star Is Born Beste acteur in een hoofdrol
Actor
James Mason
A Star Is Born Beste nummer
The Man That Got Away - Music
Harold Arlen
A Star Is Born Beste nummer
The Man That Got Away - Lyrics
Ira Gershwin
A Star Is Born Beste muziek
Musical (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
A Star Is Born Beste kostuumontwerp
(Color)
Mary Ann Nyberg
A Star Is Born Beste kostuumontwerp
(Color)
Irene Sharaff
A Star Is Born Beste kostuumontwerp
(Color)
Jean Louis
A Time out of War Kortfilm (2 haspels) Denis Sanders
A Time out of War Kortfilm (2 haspels) Terry Sanders
Adventures of Robinson Crusoe Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Dan O'Herlihy
Beauty and the Bull Kortfilm (2 haspels) Cedric Francis
Bread, Love and Dreams Beste filmverhaal Ettore Margadonna
Brigadoon Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
Brigadoon Beste art direction
(Color)
Preston Ames
Brigadoon Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Edwin B. Willis
Brigadoon Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Keogh Gleason
Brigadoon Beste geluidsopname Wesley C. Miller
Brigadoon Beste kostuumontwerp
(Color)
Irene Sharaff
Broken Lance Beste actrice in een bijrol Katy Jurado
Broken Lance Beste filmverhaal Philip Yordan
Carmen Jones Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Dorothy Dandridge
Carmen Jones Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Herschel Burke Gilbert
Crazy Mixed Up Pup Beste animatie kortfilm Walter Lantz
Désirée Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Paul S. Fox
Désirée Beste art direction
(Color)
Lyle Wheeler
Désirée Beste art direction
(Color)
Leland Fuller
Désirée Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Walter M. Scott
Désirée Beste kostuumontwerp
(Color)
Charles LeMaire
Désirée Beste kostuumontwerp
(Color)
René Hubert
Executive Suite Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Emile Kuri
Executive Suite Beste art direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
Executive Suite Beste art direction
(Black-and-White)
Edward Carfagno
Executive Suite Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Edwin B. Willis
Executive Suite Beste camerawerk
(Black-and-White)
George J. Folsey
Executive Suite Beste actrice in een bijrol Nina Foch
Executive Suite Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Helen Rose
Genevieve Filmmuziek (drama of komedie) Larry Adler
Genevieve Beste verhaal en scenario William Rose
Hell and High Water Beste speciale effecten ✖ 20th Century-Fox Studio
Indiscretion of an American Wife Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Christian Dior
It Should Happen To You Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Jean Louis
Jet Carrier Kortfilm (2 haspels) Otto Lang
Jet Carrier Beste documentaire kortfilm Otto Lang
Jeux Interdits (US : Forbidden Games) Beste filmverhaal François Boyer
Jigokumon (US : Gate of Hell) Beste kostuumontwerp
(Color)
Sanzo Wada
Knock on Wood Beste verhaal en scenario Norman Panama
Knock on Wood Beste verhaal en scenario Melvin Frank
Le Plaisir Beste art direction
(Black-and-White)
Max Ophüls
Magnificent Obsession Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Jane Wyman
NIght People Beste filmverhaal Tom Reed
NIght People Beste filmverhaal Jed Harris
On the Waterfront
On the Waterfront Beste regie Elia Kazan
On the Waterfront Beste film
Best Motion Picture
Sam Spiegel
On the Waterfront Beste art direction
(Black-and-White)
Richard Day
On the Waterfront Beste camerawerk
(Black-and-White)
Boris Kaufman
On the Waterfront Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Marlon Brando
On the Waterfront Beste beeldmontage Gene Milford
On the Waterfront Beste actrice in een bijrol Eva Marie Saint
On the Waterfront Beste acteur in een bijrol Karl Malden
On the Waterfront Beste acteur in een bijrol Lee J. Cobb
On the Waterfront Beste acteur in een bijrol Rod Steiger
On the Waterfront Filmmuziek (drama of komedie) Leonard Bernstein
On the Waterfront Beste verhaal en scenario Budd Schulberg
On the Waterfront
Pigs Is Pigs Beste animatie kortfilm Walt Disney
Rear Window Beste scenario John Michael Hayes
Rear Window Beste regie Alfred Hitchcock
Rear Window Beste camerawerk
(Color)
Robert Burks
Rear Window Beste geluidsopname Loren L. Ryder
Red Garters Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Ray Moyer
Red Garters Beste art direction
(Color)
Hal Pereira
Red Garters Beste art direction
(Color)
Roland Anderson
Red Garters Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Sam Comer
Rembrandt : A Self-Portrait Beste documentaire kortfilm Morrie Roizman
Rogue Cop Beste camerawerk
(Black-and-White)
John F. Seitz
Sabrina Beste scenario Billy Wilder
Sabrina Beste scenario Samuel Taylor
Sabrina Beste scenario Ernest Lehman
Sabrina Beste regie Billy Wilder
Sabrina Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Audrey Hepburn
Sabrina Beste art direction
(Black-and-White)
Walter Tyler
Sabrina Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Sam Comer
Sabrina Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Ray Moyer
Sabrina Beste art direction
(Black-and-White)
Hal Pereira
Sabrina Beste camerawerk
(Black-and-White)
Charles Lang
Sabrina Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Edith Head
Sandy Claws Beste animatie kortfilm Eddie Selzer
Seven Brides for Seven Brothers Beste scenario Frances Goodrich
Seven Brides for Seven Brothers Beste scenario Dorothy Kingsley
Seven Brides for Seven Brothers Beste scenario Albert Hackett
Seven Brides for Seven Brothers Beste film
Best Motion Picture
Jack Cummings
Seven Brides for Seven Brothers Beste camerawerk
(Color)
George J. Folsey
Seven Brides for Seven Brothers Beste beeldmontage Ralph E. Winters
Seven Brides for Seven Brothers Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Adolph Deutsch
Seven Brides for Seven Brothers Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Saul Chaplin
Siam Kortfilm (2 haspels) Walt Disney
Susan Slept Here Beste geluidsopname John O. Aalberg
Susan Slept Here Beste nummer
Hold My Hand - Music + Lyrics
Richard Myers
Susan Slept Here Beste nummer
Hold My Hand - Music + Lyrics
Jack Lawrence
The Barefoot Contessa Beste acteur in een bijrol
Actor
Edmond O'Brien
The Barefoot Contessa Beste verhaal en scenario Joseph L. Mankiewicz
The Caine Mutiny Beste scenario Stanley Roberts
The Caine Mutiny Beste film
Best Motion Picture
Stanley Kramer
The Caine Mutiny Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Humphrey Bogart
The Caine Mutiny Beste geluidsopname John Livadary
The Caine Mutiny Beste beeldmontage William Lyon
The Caine Mutiny Beste beeldmontage Henry Batista
The Caine Mutiny Beste acteur in een bijrol Tom Tully
The Caine Mutiny Filmmuziek (drama of komedie) Max Steiner
The Country Girl Beste scenario George Seaton
The Country Girl Beste regie George Seaton
The Country Girl Beste film
Best Motion Picture
William Perlberg
The Country Girl Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Grace Kelly
The Country Girl Beste art direction
(Black-and-White)
Hal Pereira
The Country Girl Beste art direction
(Black-and-White)
Roland Anderson
The Country Girl Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Sam Comer
The Country Girl Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Grace Gregory
The Country Girl Beste camerawerk
(Black-and-White)
John F. Warren
The Country Girl Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Bing Crosby
The Earrings of Madame de... Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Rosine Delamare
The Earrings of Madame de... Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Georges Annenkov
The Egyptian Beste camerawerk
(Color)
Leon Shamroy
The First Piano Quartette Kortfilm (1 haspel) Otto Lang
The Glenn Miller Story Beste geluidsopname Leslie I. Carey
The Glenn Miller Story Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Joseph Gershenson
The Glenn Miller Story Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Henry Mancini
The Glenn Miller Story Beste verhaal en scenario Valentine Davies
The Glenn Miller Story Beste verhaal en scenario Oscar Brodney
The High and the Mighty Beste regie William A. Wellman
The High and the Mighty Beste beeldmontage Ralph Dawson
The High and the Mighty Beste nummer
The High And The Mighty - Music
Dimitri Tiomkin
The High and the Mighty Beste nummer
The High And The Mighty - Lyrics
Ned Washington
The High and the Mighty Beste actrice in een bijrol Claire Trevor
The High and the Mighty Beste actrice in een bijrol Jan Sterling
The High and the Mighty Filmmuziek (drama of komedie) Dimitri Tiomkin
The High and the Mighty
The Silver Chalice Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
The Silver Chalice Filmmuziek (drama of komedie) Franz Waxman
The Stratford Adventure Beste documentaire Guy Glover
The Strauss Fantasy Kortfilm (1 haspel) Johnny Green
The Vanishing Prairie Beste documentaire Walt Disney
Them ! Beste speciale effecten ✖ Warner Bros. Studio
There's No Business Like Show Business Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Lionel Newman
There's No Business Like Show Business Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
There's No Business Like Show Business Beste filmverhaal Lamar Trotti
There's No Business Like Show Business Beste kostuumontwerp
(Color)
Charles LeMaire
There's No Business Like Show Business Beste kostuumontwerp
(Color)
Travilla
There's No Business Like Show Business Beste kostuumontwerp
(Color)
Miles White
This Mechanical Age Kortfilm (1 haspel) Robert Youngson
Three Coins in the Fountain Beste film
Best Motion Picture
Sol C. Siegel
Three Coins in the Fountain Beste camerawerk
(Color)
Milton Krasner
Three Coins in the Fountain Beste nummer
Three Coins In The Fountain - Music
Jule Styne
Three Coins in the Fountain Beste nummer
Three Coins In The Fountain - Lyrics
Sammy Cahn
Thursday's Children Beste documentaire kortfilm ✔ World Wide Pictures and Morse Films
Touché, Pussy Cat Beste animatie kortfilm Fred Quimby
When Magoo Flew Beste animatie kortfilm Stephen Bosustow
White Christmas Beste nummer
Count Your Blessings Instead Of Sheep - Music + Lyrics
Irving Berlin