Oscars ® 1954

25-03-1954
RKO Pantages Theatre

Charles Brackett, de voorzitter van de Academy, opende de ceremonie.  Donald O'Connor was de Master of Ceremoy, een beetje de ceremoniemeester van het gebeuren dus.  Of in begrijpelijke taal : de presentator van dienst op de hoofdlocatie.

Want ook nu weer waren er twee locaties voor de 26e Oscar-uitreiking, het RKO Pantages Theatre in Hollywood en het NBC Theatre in New York.  Op die tweede locatie was Fredric March de man die hun tussenkomsten aan elkaar moest praten.

Opvallend was dat één en ander gesteund of gesponsord werd door het automerk Oldsmobile dat tijdens de uitzending ook heel wat commerciële aandacht kreeg.  Het merk werd door een aantal bekende aanwezigen de hemel ingeprezen.  In, rond of aan een Oldsmobile.  Zelden gezien.

Dat jaar werd er gestemd door bijna 2.000 Academy-leden.  De Oscar-uitreiking werd ook nu weer uitgezonden op televisie met een sterk resultaat van 43 miljoen kijkers.

From Here to Eternity was de film met het meeste aantal nominaties, maar liefst 13.  Roman Holiday werd tien keer voorgedragen voor een Oscar.  Lili en Shane hadden zes nominaties achter hun naam staan. 

From Here to Eternity werd de grote winnaar.  Maar liefst acht keer mochten de respectievelijke filmmakers of winnaars van hun stoel komen om de hoogste onderscheiding in de filmwereld in ontvangst te nemen.  Daarmee evenaarde de film het record dat tot dan toe op naam stond van Gone With the Wind.

Walt Disney was verantwoordelijk voor twee indrukwekken records.  Hij won op één avond maar liefst vier keer (!) én hij was zes keer genomineerd.  In één van zijn bedankingswoordjes benadrukte hij dat dit eigenlijk het jaar was waarop hij met pensioen zou gaan.  De teller voor gewonnen Oscars stond voor Walt na de Oscar Night van 1954 op... 18 (!!).

Ook nu weer werden er ere-Oscars uitgereikt.  Pete Smith en Joseph I. Breen kregen deze alternatieve prijs.  De alternatieve prijs, de Irving G. Thalberg Memorial Award werd uitgereikt aan George Stevens.

Wij hebben ons in het verleden al meermaals kritisch uitgelaten rond de Academy en ook nu weer wordt door de organisatie flink geblunderd.  Wij ontdekten immers het volgende : op de officiële site van de Academy Awards staat Dalton Trumbo vermeld als winnaar in de categorie Motion Picture Story, beste filmverhaal met andere woorden.  Echte filmfreaks en regelmatige bezoekers van Filmfreak weten dat we, van zodra die beschikbaar waren, ook de filmpjes van de uitreiking voorzien, zowel bij de film als bij de winnaar.  Groot was onze verbazing toen we zagen hoe Kirk Douglas de prijs voor de vermelde categorie uitreikte aan... Ian McLellan Hunter.  Wie die Oscar dan werkelijk heeft gewonnen of gekozen werd door de Academy, wij weten het niet.  Voorlopig hebben wij beiden geregistreerd als winnaar. Wij gebruiken bij Filmfreak enkel betrouwbare bronnen en als je al niet meer kunt betrouwen op informatie van de officiële Oscar-site, tja... dan wordt het wel heel, heel erg moeilijk.  De mail naar de Academy is vertrokken, (geen grap), wij wachten nog steeds op een concreet antwoord.  Hoe dan ook, een primeur voor Filmfreak want dit zal nog maar door weinigen, of zelfs door niemand, eerder opgemerkt zijn...

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Queen Is Crowned Beste documentaire Castleton Knight
Above and Beyond Beste filmverhaal Beirne Lay Jr.
All the Brothers Were Valiant Beste camerawerk
(Color)
George J. Folsey
Bear Country Kortfilm (2 haspels) Walt Disney
Ben and Me Kortfilm (2 haspels) Walt Disney
Beneath the 12 Mile Reef Beste camerawerk
(Color)
Edward Cronjager
Calamity Jane Beste geluidsopname William A. Mueller
Calamity Jane Beste nummer
Secret Love - Music
Sammy Fain
Calamity Jane Beste nummer
Secret Love - Lyrics
Paul Webster
Calamity Jane Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
Call Me Madam Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
Call Me Madam Beste kostuumontwerp
(Color)
Irene Sharaff
Christ Among the Primitives Kortfilm (1 haspel) Vincenzo Lucci-Chiarissi
Christopher Crumpet Beste animatie kortfilm Stephen Bosustow
Crazylegs Beste beeldmontage Cotton Warburton
Dream Wife Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Helen Rose
Dream Wife Beste kostuumontwerp
(Black-and-white)
Herschel McCoy
From A to Z-Z-Z-Z Beste animatie kortfilm Eddie Selzer
From Here to Eternity Beste scenario Daniel Taradash
From Here to Eternity Beste regie Fred Zinnemann
From Here to Eternity Beste film
Best Motion Picture
Buddy Adler
From Here to Eternity Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Deborah Kerr
From Here to Eternity Beste camerawerk
(Black-and-White)
Burnett Guffey
From Here to Eternity Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Burt Lancaster
From Here to Eternity Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Montgomery Clift
From Here to Eternity Beste geluidsopname John Livadary
From Here to Eternity Beste beeldmontage William Lyon
From Here to Eternity Beste actrice in een bijrol Donna Reed
From Here to Eternity Beste acteur in een bijrol Frank Sinatra
From Here to Eternity Filmmuziek (drama of komedie) Morris Stoloff
From Here to Eternity Filmmuziek (drama of komedie) George Duning
From Here to Eternity Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Jean Louis
From Here to Eternity
Herring Hunt Kortfilm (1 haspel) National Film Board of Canada
Hondo Beste actrice in een bijrol Geraldine Page
How to Marry a Millionaire Beste kostuumontwerp
(Color)
Travilla
How to Marry a Millionaire Beste kostuumontwerp
(Color)
Charles LeMaire
Joy of Living Kortfilm (1 haspel) Boris Vermont
Julius Caesar Beste film
Best Motion Picture
John Houseman
Julius Caesar Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Edwin B. Willis
Julius Caesar Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Hugh Hunt
Julius Caesar Beste art direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
Julius Caesar Beste art direction
(Black-and-White)
Edward Carfagno
Julius Caesar Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph Ruttenberg
Julius Caesar Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Marlon Brando
Julius Caesar Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
Kiss Me Kate Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
André Previn
Kiss Me Kate Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Saul Chaplin
Knights of the Round Table Beste art direction
(Color)
Hans Peters
Knights of the Round Table Beste art direction
(Color) - Set Decoration
John Jarvis
Knights of the Round Table Beste art direction
(Color)
Alfred Junge
Knights of the Round Table Beste geluidsopname A.W. Watkins
Lili Beste scenario Helen Deutsch
Lili Beste regie Charles Walters
Lili Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Leslie Caron
Lili Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Edwin B. Willis
Lili Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Arthur Krams
Lili Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
Lili Beste art direction
(Color)
Paul Groesse
Lili Beste camerawerk
(Color)
Robert Planck
Lili Filmmuziek (drama of komedie) Bronislau Kaper
Little Fugitive Beste filmverhaal Ruth Orkin
Little Fugitive Beste filmverhaal Ray Ashley
Little Fugitive Beste filmverhaal Morris Engel
Martin Luther Beste art direction
(Black-and-White)
Fritz Maurischat
Martin Luther Beste art direction
(Black-and-White)
Paul Markwitz
Martin Luther Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph C. Brun
Miss Sadie Thompson Beste nummer
Sadie Thompson's Song (Blue Pacific Blues) - Music
Lester Lee
Miss Sadie Thompson Beste nummer
Sadie Thompson's Song (Blue Pacific Blues) - Lyrics
Ned Washington
Mogambo Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Ava Gardner
Mogambo Beste actrice in een bijrol Grace Kelly
Operation Blue Jay Beste documentaire kortfilm ✖ United States Army Signal Corps
Pickup on South Street Beste actrice in een bijrol Thelma Ritter
Return to Glennascaul Kortfilm (2 haspels) ✖ Dublin Gate Theatre Productions
Roman Holiday Beste scenario Ian McLellan Hunter
Roman Holiday Beste scenario John Dighton
Roman Holiday Beste regie William Wyler
Roman Holiday Beste film
Best Motion Picture
William Wyler
Roman Holiday Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Audrey Hepburn
Roman Holiday Beste art direction
(Black-and-White)
Walter Tyler
Roman Holiday Beste art direction
(Black-and-White)
Hal Pereira
Roman Holiday Beste camerawerk
(Black-and-White)
Franz Planer
Roman Holiday Beste camerawerk
(Black-and-White)
Henri Alekan
Roman Holiday Beste beeldmontage Robert Swink
Roman Holiday Beste acteur in een bijrol Eddie Albert
Roman Holiday Beste filmverhaal Dalton Trumbo
Roman Holiday Beste filmverhaal Ian McLellan Hunter
Roman Holiday Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Edith Head
Rugged Bear Beste animatie kortfilm Walt Disney
Shane Beste scenario A.B. Guthrie Jr.
Shane Beste regie George Stevens
Shane Beste film
Best Motion Picture
George Stevens
Shane Beste camerawerk
(Color)
Loyal Griggs
Shane Beste acteur in een bijrol Jack Palance
Shane Beste acteur in een bijrol Brandon de Wilde
Shane
Small Town Girl Beste nummer
My Flaming Heart - Lyrics
Leo Robin
Small Town Girl Beste nummer
My Flaming Heart - Music
Nicholas Brodszky
Stalag 17 Beste regie Billy Wilder
Stalag 17 Beste acteur in een hoofdrol
Actor
William Holden
Stalag 17 Beste acteur in een bijrol Robert Strauss
Take the High Ground Beste verhaal en scenario Millard Kaufman
The 5000 Fingers of Dr. T. Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Frederick Hollander
The 5000 Fingers of Dr. T. Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Morris Stoloff
The Actress Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Walter Plunkett
The Alaskan Eskimo Beste documentaire kortfilm Walt Disney
The Band Wagon Beste muziek
Music (Score of a Musical Picture)
Adolph Deutsch
The Band Wagon Beste kostuumontwerp
(Color)
Mary Ann Nyberg
The Band Wagon Beste verhaal en scenario Betty Comden
The Band Wagon Beste verhaal en scenario Adolph Green
The Caddy Beste nummer
That's Amore - Lyrics
Jack Brooks
The Caddy Beste nummer
That's Amore - Music
Harry Warren
The Captain's Paradise Beste filmverhaal Alec Coppel
The Conquest of Everest Beste documentaire John Taylor
The Conquest of Everest Beste documentaire Leon Clore
The Conquest of Everest Beste documentaire Grahame Tharp
The Cruel Sea Beste scenario Eric Ambler
The Desert Rats Beste verhaal en scenario Richard Murphy
The Four Poster Beste camerawerk
(Black-and-White)
Hal Mohr
The Living City Beste documentaire kortfilm John Barnes
The Living Desert Beste documentaire Walt Disney
The Merry Wives of Windsor Overture Kortfilm (1 haspel) Johnny Green
The Mississippi Gambler Beste geluidsopname Leslie I. Carey
The Moon Is Blue Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Maggie McNamara
The Moon Is Blue Beste beeldmontage Otto Ludwig
The Moon Is Blue Beste nummer
The Moon Is Blue - Music
Herschel Burke Gilbert
The Moon Is Blue Beste nummer
The Moon Is Blue - Lyrics
✖ Sylvia Fine
The Naked Spur Beste verhaal en scenario Sam Rolfe
The Naked Spur Beste verhaal en scenario Harold Jack Bloom
The President's Lady Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
The President's Lady Beste art direction
(Black-and-White)
Leland Fuller
The President's Lady Beste art direction
(Black and White) - Set Decoration
Paul S. Fox
The President's Lady Beste kostuumontwerp
(Black and White)
Charles LeMaire
The President's Lady Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Renie
The Robe Beste film
Best Motion Picture
Frank Ross
The Robe Beste art direction
(Color)
Lyle Wheeler
The Robe Beste art direction
(Color)
George W. Davis
The Robe Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Walter M. Scott
The Robe Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Paul S. Fox
The Robe Beste camerawerk
(Color)
Leon Shamroy
The Robe Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Richard Burton
The Robe Beste kostuumontwerp
(Color)
Emile Santiago
The Robe Beste kostuumontwerp
(Color)
Charles LeMaire
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color)
Preston Ames
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Jack Moore
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color)
Edward Carfagno
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color)
Gabriel Scognamillo
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Edwin B. Willis
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Keogh Gleason
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
The Story of Three Loves Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Arthur Krams
The Tell Tale Heart Beste animatie kortfilm Stephen Bosustow
The War of the Worlds Beste geluidsopname Loren L. Ryder
The War of the Worlds Beste beeldmontage Everett Douglas
The War of the Worlds Beste speciale effecten ✔ Paramount Studio
The Word Beste documentaire kortfilm John Healy
The Word Beste documentaire kortfilm John Adams
They Planted a Stone Beste documentaire kortfilm James Carr
This Is Cinerama Filmmuziek (drama of komedie) Louis Forbes
Titanic Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
Titanic Beste art direction
(Black-and-White)
Maurice Ransford
Titanic Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Stuart Reiss
Titanic Beste verhaal en scenario Charles Brackett
Titanic Beste verhaal en scenario Walter Reisch
Titanic Beste verhaal en scenario Richard L. Breen
Toot, Whistle, Plunk and Bloom Beste animatie kortfilm Walt Disney
Torch Song Beste actrice in een bijrol Marjorie Rambeau
Vesuvius Express Kortfilm (2 haspels) Otto Lang
Wee Water Wonders Kortfilm (1 haspel) Jack Eaton
Winter Paradise Kortfilm (2 haspels) Cedric Francis
Young Bess Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
Young Bess Beste art direction
(Color)
Urie McCleary
Young Bess Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Edwin B. Willis
Young Bess Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Jack Moore
Young Bess Beste kostuumontwerp
(Color)
Walter Plunkett