Oscars ® 1953

19-03-1953
RKO Pantages Theatre
Filmpje over de 25e Editie van Oscar Night. Charles Brackett, de Voorzitter van de Academy zorgde voor een korte introductie, daarna was het de beurt aan Bob Hope, presentator van dienst in 1953. In het tweede filmpje is te zien hoe men ook even overschakelt naar New York.

In 1953 was het opnieuw Bob Hope die de presentator was van de Oscar-show.  En hij deed op het opnieuw heel overtuigend.  Dit was overigens de eerste Oscar-show de integraal werd geregistreerd door de televisiecamera's.  Opvallend was ook dat de show terug plaatsvond in het Pantages Theatre maar dat er parallel ook een aantal kanshebbers én winnaars aanwezig waren in het NBC Internatioanal Theatre New York.  Daar stond Conrad Nigel achter de microfoon.  Er werd overgeschakeld van de ene locatie naar de andere, afhankelijk van de plaats waar de winnaar aanwezig was.  De formule bleek bijzonder succesvol want nooit eerder keken zoveel mensen rechtstreeks naar een uitzending de afgelopen vijf jaar.

High Noon was de film met het hoogste aantal nominaties, zeven.  Moulin Rouge en The Quiet Man hadden er ook zeven maar wisten er elk maar twee te verzilveren.  High Noon viel vier keer in de prijzen en was de eerste film ooit die zowel de Oscar voor Beste nummer als die voor de Beste muziek won.  De grote winnaar van de avond was toch wel The Bad and The Beautiful.  Zes keer genomineerd en vijf keer winst.

The Greatest Show on Earth was vijf keer genomineerd maar won de Prijs voor Beste film.

Ook nu werd weer een aantal Ere-awards uitgereikt.  Eén ervan ging naar Joseph M. Schenk, die aanvankelijk de Academy oprichtte maar ook (mede-)oprichter van United Artsts, 20th Century en 20th Century-Fox was.  De man blonk uit door zijn afwezigheid want hij was onderweg naar New York en had Gloria Swanson gevraagd de Prijs voor hem in ontvangst te nemen.

Nog een ere-prijs ging naar Merian C. Cooper.  Die was destijds verantwoordelijk voor (één van) de eerste documentaires met een speelduur vergelijkbaar met die van een langspeelfilm.  Hij maakte ook de eerste Science Fantasy (King Kong) en introduceerde het Technicolor filmproces.

Harold Lloyd tenslotte kreeg er ook één.  Hij werd voornamelijk geprezen om zijn bijdrage aan komedies.

Forbidden Games (originele titel : Jeux Interdits) kreeg een speciale prijs onder de noemer Honorary Foreign Language Film Award, iets wat later een officiële categorie zou worden...

De Eastman Kodac Company kreeg net als nog een aantal anderen een Ere-ward voor hun technisch kunnen.  Ook presentator Bob Hope kreeg een beeldje, niet voor/in een categorie, wel for his contribution to the laughter of the world, his service to the motion picture industry, and his devotion to the American premise.

Ook nu werd weer een Irving Thalberg Award uitgereikt, deze keer voor Cecil B. DeMille.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
Affair in Trinidad Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Jean Louis
Athletes of the Saddle Kortfilm (1 haspel) Jack Eaton
Because You're Mine Beste nummer
Beccause You're Mine - Music
Nicholas Brodszky
Because You're Mine Beste nummer
Because You're Mine - Lyrics
Sammy Cahn
Breaking the Sound Barrier Beste geluidsopname London Film Sound Department
Breaking the Sound Barrier Beste verhaal en scenario Terence Rattigan
Bridge of Time Kortfilm (2 haspels) London Film Production
Carrie Beste art direction
(Black-and-White)
Roland Anderson
Carrie Beste art direction
Set Decoration
Emile Kuri
Carrie Beste art direction
(Black-and-White)
Hal Pereira
Carrie Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Edith Head
Come Back, Little Sheba Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Shirley Booth
Come Back, Little Sheba Beste beeldmontage Warren Low
Come Back, Little Sheba Beste actrice in een bijrol Terry Moore
Desert Killer Kortfilm (1 haspel) Gordon Hollingshead
Devil Take Us Kortfilm (2 haspels) Herbert Morgan
Devil Take Us Beste documentaire kortfilm Herbert Morgan
Epeira Diadema (US : The Garden Spider) Beste documentaire kortfilm Alberto Ancilotto
Five Fingers Beste scenario Michael Wilson
Five Fingers Beste regie Joseph L. Mankiewicz
Flat Top Beste beeldmontage William Austin
Hans Christian Andersen Beste art direction
(Color)
✖ Clave
Hans Christian Andersen Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Howard Bristol
Hans Christian Andersen Beste art direction
(Color)
Richard Day
Hans Christian Andersen Beste camerawerk
(Color)
Harry Stradling Sr.
Hans Christian Andersen Beste geluidsopname Gordon Sawyer
Hans Christian Andersen Beste nummer
Thumbelina - Music + Lyrics
Frank Loesser
Hans Christian Andersen Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Walter Scharf
Hans Christian Andersen Beste kostuumontwerp
(Color)
✖ Clave
Hans Christian Andersen Beste kostuumontwerp
(Color)
Mary Wills
Hans Christian Andersen Beste kostuumontwerp
(Color)
Karinska
High Noon Beste scenario Carl Foreman
High Noon Beste regie Fred Zinnemann
High Noon Beste film
Best Motion Picture
Stanley Kramer
High Noon Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Gary Cooper
High Noon Beste beeldmontage Harry Gerstad
High Noon Beste beeldmontage Elmo Williams
High Noon Beste nummer
Do Not Forsake Me, Oh My Darlin' - Music
Dimitri Tiomkin
High Noon Beste nummer
Do Not Forsake Me, Oh My Darlin' - Lyrics
Ned Washington
High Noon Filmmuziek (drama of komedie) Dimitri Tiomkin
Ivanhoe Beste film
Best Motion Picture
Pandro S. Berman
Ivanhoe Beste camerawerk
(Color)
Freddie Young
Ivanhoe Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
Johann Mouse Beste animatie kortfilm Fred Quimby
Just for You Beste nummer
Zing A Little Zong - Music
Harry Warren
Just for You Beste nummer
Zing A Little Zong - Lyrics
Leo Robin
Light in the Window : The Art of Vermeer Kortfilm (1 haspel) Boris Vermont
Little Johnny Jet Beste animatie kortfilm Fred Quimby
Madeline Beste animatie kortfilm Stephen Bosustow
Man Alive ! Beste documentaire kortfilm Stephen Bosustow
Million Dollar Mermaid Beste camerawerk
(Color)
George J. Folsey
Moulin Rouge Beste regie John Huston
Moulin Rouge Beste film
Best Motion Picture
✖ Romulus Films
Moulin Rouge Beste art direction
(Color)
Paul Sheriff
Moulin Rouge Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Marcel Vertes
Moulin Rouge Beste acteur in een hoofdrol
(Actor)
José Ferrer
Moulin Rouge Beste beeldmontage Ralph Kemplen
Moulin Rouge Beste actrice in een bijrol Colette Marchand
Moulin Rouge Beste kostuumontwerp
(Color)
Marcel Vertes
My Cousin Rachel Beste art direction
(Black-and-White)
John DeCuir
My Cousin Rachel Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Walter M. Scott
My Cousin Rachel Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
My Cousin Rachel Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph LaShelle
My Cousin Rachel Beste acteur in een bijrol Richard Burton
My Cousin Rachel Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Charles LeMaire
My Cousin Rachel Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Dorothy Jeakins
My Son John Beste filmverhaal Leo McCarey
Navajo Beste camerawerk
(Black-and-White)
Virgil E. Miller
Navajo Beste documentaire Hall Bartlett
Neighbours Kortfilm (1 haspel) Norman McLaren
Neighbours Beste documentaire kortfilm Norman McLaren
Pat and Mike Beste verhaal en scenario Garson Kanin
Pat and Mike Beste verhaal en scenario Ruth Gordon
Pink and Blue Blues Beste animatie kortfilm Stephen Bosustow
Plymouth Adventure Beste speciale effecten Metro-Goldwyn-Mayer
Rashomon Beste art direction
(Black-and-White)
Matsuyama
Rashomon Beste art direction
(Black-and-white) - Set Decoration
H. Motsumoto
Romance of Transportation Beste animatie kortfilm Tom Daly
Royal Scotland Kortfilm (1 haspel) Crown Film Unit
Singin' in the Rain Beste actrice in een bijrol Jean Hagen
Singin' in the Rain Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Lennie Hayton
Son of Paleface Beste nummer
Am I In Love - Music + Lyrics
Jack Brooks
Sudden Fear Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Joan Crawford
Sudden Fear Beste camerawerk
(Black-and-White)
Charles Lang
Sudden Fear Beste acteur in een bijrol Jack Palance
Sudden Fear Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Sheila O'Brien
Thar She Blows ! Kortfilm (2 haspels) Gordon Hollingshead
The Atomic City Beste verhaal en scenario Sydney Boehm
The Bad and the Beautiful Beste scenario Charles Schnee
The Bad and the Beautiful Beste art direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
The Bad and the Beautiful Beste art direction
(Black-end-White)
Edward Carfagno
The Bad and the Beautiful Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Edwin B. Willis
The Bad and the Beautiful Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Keogh Gleason
The Bad and the Beautiful Beste camerawerk
(Black-and-White)
Robert Surtees
The Bad and the Beautiful Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Kirk Douglas
The Bad and the Beautiful Beste actrice in een bijrol Gloria Grahame
The Bad and the Beautiful Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Helen Rose
The Big Sky Beste camerawerk
(Black-and-White)
Russell Harlan
The Big Sky Beste acteur in een bijrol Arthur Hunnicutt
The Greatest Show on Earth Beste regie Cecil B. DeMille
The Greatest Show on Earth Beste film
Best Motion Picture
Cecil B. DeMille
The Greatest Show on Earth Beste beeldmontage Anne Bauchens
The Greatest Show on Earth Beste filmverhaal Fredric M. Frank
The Greatest Show on Earth Beste filmverhaal Theodore St. John
The Greatest Show on Earth Beste filmverhaal Frank Cavett
The Greatest Show on Earth Beste kostuumontwerp
(Color)
Edith Head
The Greatest Show on Earth Beste kostuumontwerp
(Color)
Dorothy Jeakins
The Greatest Show on Earth Beste kostuumontwerp
(Color)
Miles White
The Hoaxters Beste documentaire Dore Schary
The Jazz Singer Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Max Steiner
The Jazz Singer Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
The Lavender Hill Mob Beste acteur in een hoofdrol
(Actor)
Alec Guinness
The Lavender Hill Mob Beste verhaal en scenario T.E.B. Clarke
The Man in the White Suit Beste scenario Roger MacDougall
The Man in the White Suit Beste scenario John Dighton
The Man in the White Suit Beste scenario Alexander Mackendrick
The Medium Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Gian-Carlo Menotti
The Member of the Wedding Beste actrice in een hoofdrol
(Actress)
Julie Harris
The Merry Widow Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Arthur Krams
The Merry Widow Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
The Merry Widow Beste art direction
(Color)
Paul Groesse
The Merry Widow Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Edwin B. Willis
The Merry Widow Beste kostuumontwerp
(Color)
Helen Rose
The Merry Widow Beste kostuumontwerp
(Color)
Gile Steele
The Miracle of Our Lady of Fatima Filmmuziek (drama of komedie) Max Steiner
The Narrow Margin Beste filmverhaal Martin Goldsmith
The Narrow Margin Beste filmverhaal Jack Leonard
The Pride of St. Louis Beste filmverhaal Guy Trosper
The Promoter (The Card) Beste geluidsopname ✖ Pinewood Studios Sound Department
The Quiet Man Beste scenario Frank S. Nugent
The Quiet Man Beste regie John Ford
The Quiet Man Beste film
Best Motion Picture
John Ford
The Quiet Man Beste film
Best Motion Picture
Merian C. Cooper
The Quiet Man Beste art direction
(Color)
Frank Hotaling
The Quiet Man Beste art direction
(Color) Set Decoration
John McCarthy Jr.
The Quiet Man Beste art direction
(Color) - Set Decoration
✖ Charles Thompson
The Quiet Man Beste camerawerk
(Color)
Winton Hoch
The Quiet Man Beste camerawerk
(Color)
Archie Stout
The Quiet Man Beste geluidsopname Daniel J. Bloomberg
The Quiet Man Beste acteur in een bijrol Victor McLaglen
The Sea Around Us Beste documentaire Irwin Allen
The Sniper Beste filmverhaal Edna Anhalt
The Sniper Beste filmverhaal Edward Anhalt
The Snows of Kilimanjaro Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Thomas Little
The Snows of Kilimanjaro Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Paul S. Fox
The Snows of Kilimanjaro Beste art direction
(Color)
Lyle Wheeler
The Snows of Kilimanjaro Beste art direction
(Color)
John DeCuir
The Snows of Kilimanjaro Beste camerawerk
(Color)
Leon Shamroy
The Star Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Bette Davis
The Thief Filmmuziek (drama of komedie) Herschel Burke Gilbert
Viva Zapata ! Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Thomas Little
Viva Zapata ! Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Claude Carpenter
Viva Zapata ! Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
Viva Zapata ! Beste art direction
(Black-and-White)
Leland Fuller
Viva Zapata ! Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Marlon Brando
Viva Zapata ! Beste acteur in een bijrol Anthony Quinn
Viva Zapata ! Filmmuziek (drama of komedie) Alex North
Viva Zapata ! Beste verhaal en scenario John Steinbeck
Water Birds Kortfilm (2 haspels) Walt Disney
With a Song in My Heart Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Susan Hayward
With a Song in My Heart Beste geluidsopname Thomas T. Moulton
With a Song in My Heart Beste actrice in een bijrol Thelma Ritter
With a Song in My Heart Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
With a Song in My Heart Beste kostuumontwerp
(Color)
Charles LeMaire