Oscars ® 1947

13-03-1947
Shrine Civic Auditorium

The Best Years of our Lives” was dé grote winnaar van de Oscar-uitreiking in 1947 die werd gepresenteerd door Jack Benny.  De film was genomineerd in negen categorieën en viel maar liefst acht keer in de prijzen, inbegrepen de categorie van ‘Beste Film’, destijds nog “Best Motion Picture” genoemd.

The Yearling” werd zeven keer genomineerd, “The Jolson Story” zes maal.  Beide films kregen twee Academy Awards.  Zo mogelijk nog meer ontgoochelend was de buit van “Henry V”, vijf keer genomineerd en maar één keer een (échte) Academy Award.  Laurence Olivier kreeg wel een ‘Speciale Prijs’ voor zijn prestatie als acteur, producent én regisseur voor “Henry V”.

1947 was ook een bijzonder jaar omdat ook een gewone sterveling een ticket kon kopen voor de show.  En waar Oscar Night in het verleden altijd een Amerikaanse aangelegenheid was wat kans hebbende films betreft maakten nu ook meer dan ooit films van andere continenten kans op een beeldje.

Altijd vreemd vinden wij maar ook in 1947 opnieuw waren er de Speciale Prijzen, de Special AwardsErnst Lubitsch kreeg er één voor zijn bijdrage aan de kunst van het filmmaken, Claude Jarman Jr. als buitengewone kind-acteur in 1946.  Harold Russell kreeg er dan weer één door zijn rol in “The Best Years of Our Lives”en de manier waarop hij hoop en moed voor zijn collega-veteranen wist over te brengen.    Samuel Goldwyn kreeg een Irving G. Thalberg Memorial Award.

 

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Boy and His Dog Kortfilm (2 haspels) Gordon Hollingshead
A Stolen Life Beste speciale effecten
Visual effects
William McGann
A Stolen Life Beste speciale effecten
Audible Effects
Nathan Levinson
Anna and the King of Siam Beste scenario Talbot Jennings
Anna and the King of Siam Beste scenario Sally Benson
Anna and the King of Siam Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
Anna and the King of Siam Beste art direction
(Black-and-White)
William S. Darling
Anna and the King of Siam Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Thomas Little
Anna and the King of Siam Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Frank E. Hughes
Anna and the King of Siam Beste camerawerk
(Black-and-White)
Arthur Miller
Anna and the King of Siam Beste actrice in een bijrol Gale Sondergaard
Anna and the King of Siam Filmmuziek (drama of komedie) Bernard Herrmann
Atomic Power Beste documentaire kortfilm The March of Time
Blithe Spirit Beste speciale effecten
Visual Effects
Thomas Howard
Blue Skies Beste nummer
You Keep Coming Back Like A Song - Music + Lyrics
Irving Berlin
Blue Skies Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Robert Emmett Dolan
Brief Encounter Beste scenario Anthony Havelock-Allan
Brief Encounter Beste scenario Ronald Neame
Brief Encounter Beste scenario David Lean
Brief Encounter Beste regie David Lean
Brief Encounter Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Celia Johnson
Caesar and Cleopatra Beste art direction
(Color)
John Bryan
Canyon Passage Beste nummer
Ole Buttermilk Sky - Music
Hoagy Carmichael
Canyon Passage Beste nummer
Ole Buttermilk Sky - Lyrics
Jack Brooks
Centennial Summer Beste nummer
All Through The Day - Lyrics
Oscar Hammerstein II
Centennial Summer Beste nummer
All Through The Day - Music
Jerome Kern
Centennial Summer Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
Chopin’s Musical Moments Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walter Lantz
College Queen Kortfilm (2 haspels) George Templeton
Dive-Hi Champs Kortfilm (1 haspel) Jack Eaton
Duel in the Sun Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Jennifer Jones
Duel in the Sun Beste actrice in een bijrol Lillian Gish
Facing Your Danger Kortfilm (1 haspel) Gordon Hollingshead
Golden Horses Kortfilm (1 haspel) Edmund Reek
Henry V Beste film
Best Motion Picture
J. Arthur Rank
Henry V Beste art direction
(Color)
Paul Sheriff
Henry V Beste art direction
(Color)
Carmen Dillon
Henry V Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Laurence Olivier
Henry V Filmmuziek (drama of komedie) William Walton
Hiss and Yell Kortfilm (2 haspels) Jules White
Humoresque Filmmuziek (drama of komedie) Franz Waxman
It’s a Wonderful Life Beste regie Frank Capra
It’s a Wonderful Life Beste film
Best Motion Picture
✖ Liberty Films
It’s a Wonderful Life Beste acteur in een hoofdrol
Actor
James Stewart
It’s a Wonderful Life Beste geluidsopname John O. Aalberg
It’s a Wonderful Life Beste beeldmontage William Hornbeck
John Henry and the Inky Poo Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
George Pal
Kitty Beste art direction
(Black-and-White)
Hans Dreier
Kitty Beste art direction
(Black-and-White)
Walter Tyler
Kitty Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Sam Comer
Kitty Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Ray Moyer
Les enfants du Paradis (US : Children of Paradise) Beste origineel scenario Jacques Prévert
Life at the Zoo Beste documentaire kortfilm Artkino
Night and Day Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
Night and Day Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Max Steiner
Notorious Beste acteur in een bijrol Claude Rains
Notorious Beste origineel scenario Ben Hecht
Paramount News Issue #37 (Twentieth Anniversary Issue ! 1927...1947) Beste documentaire kortfilm Paramount
Road to Utopia Beste origineel scenario Norman Panama
Road to Utopia Beste origineel scenario Melvin Frank
Roma citta aperta (US : Open City) Beste scenario Federico Fellini
Roma citta aperta (US : Open City) Beste scenario Sergio Amidei
Saratoga Trunk Beste actrice in een bijrol Flora Robson
Seeds of Destiny Beste documentaire kortfilm ✔ United States Department of War
Sister Kenny Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Rosalind Russell
Smart as a Fox Kortfilm (1 haspel) Gordon Hollingshead
Squatter’s Rights Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
Sure Cures Kortfilm (1 haspel) Pete Smith
The Best Years of Our Lives Beste scenario Robert E. Sherwood
The Best Years of Our Lives Beste regie William Wyler
The Best Years of Our Lives Beste film
Best Motion Picture
Samuel Goldwyn Productions
The Best Years of Our Lives Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Fredric March
The Best Years of Our Lives Beste geluidsopname Gordon Sawyer
The Best Years of Our Lives Beste beeldmontage Daniel Mandell
The Best Years of Our Lives Beste acteur in een bijrol Harold Russell
The Best Years of Our Lives Filmmuziek (drama of komedie) Hugo Friedhofer
The Blue Dahlia Beste origineel scenario Raymond Chandler
The Cat Concerto Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Fred Quimby
The Dark Mirror Beste scenario (origineel filmverhaal) Vladimir Pozner
The Dolly Sisters Beste nummer
I Can't Begin To Tell You - Music
James V. Monaco
The Dolly Sisters Beste nummer
I Can't Begin To Tell You - Lyrics
Mack Gordon
The Green Years Beste camerawerk
(Black-and-White)
George J. Folsey
The Green Years Beste acteur in een bijrol Charles Coburn
The Harvey Girls Beste nummer
On The Atchison, Topeka And The Santa Fe - Lyrics
Johnny Mercer
The Harvey Girls Beste nummer
On the Atchison, Topeka And The Sante Fe - Music
Harry Warren
The Harvey Girls Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Lennie Hayton
The Jolson Story Beste camerawerk
(Color)
Joseph Walker
The Jolson Story Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Larry Parks
The Jolson Story Beste geluidsopname John Livadary
The Jolson Story Beste beeldmontage William Lyon
The Jolson Story Beste acteur in een bijrol William Demarest
The Jolson Story Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Morris Stoloff
The Killers Beste scenario Anthony Veiller
The Killers Beste regie Robert Siodmak
The Killers Beste beeldmontage Arthur Hilton
The Killers Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
The Luckiest Guy in the World Kortfilm (2 haspels) Jerry Bresler
The Razor’s Edge Beste film 20th Century-Fox
The Razor’s Edge Beste art direction
Best Motion Picture
Nathan Juran
The Razor’s Edge Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Thomas Little
The Razor’s Edge Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Paul S. Fox
The Razor’s Edge Beste art direction
(Black-and-White)
Richard Day
The Razor’s Edge Beste actrice in een bijrol Anne Baxter
The Razor’s Edge Beste acteur in een bijrol Clifton Webb
The Seventh Veil Beste origineel scenario Muriel Box
The Seventh Veil Beste origineel scenario Sydney Box
The Spiral Staircase Beste actrice in een bijrol Ethel Barrymore
The Strange Love of Martha Ivers Beste scenario (origineel filmverhaal) Jack Patrick
The Stranger Beste scenario (origineel filmverhaal) Victor Trivas
The Yearling Beste regie
(Color)
Clarence Brown
The Yearling Beste film
Best Motion Picture
Metro-Goldwyn-Mayer
The Yearling Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Jane Wyman
The Yearling Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
The Yearling Beste art direction
(Color)
Paul Groesse
The Yearling Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Edwin B. Willis
The Yearling Beste camerawerk
(Color)
Arthur E. Arling
The Yearling Beste camerawerk
(Color)
Charles Rosher
The Yearling Beste camerawerk
(Color)
Leonard Smith
The Yearling Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Gregory Peck
The Yearling Beste beeldmontage Harold F. Kress
To Each His Own Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Olivia de Havilland
To Each His Own Beste scenario (origineel filmverhaal) Charles Brackett
Traffic with the Devil Beste documentaire kortfilm Herbert Morgan
Vacation From Marriage Beste scenario (origineel filmverhaal) Clemence Dane
Walky Talky Hawky Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Eddie Selzer