Oscars ® 1962

09-04-1962
Civic Auditorium in Santa Monica
Start van de 34e Oscar-uitreiking

In 1962 was het de 34e keer al dat de Oscars werden uitgereikt in Hollywood.  Om te onderstrepen dat dit toch bovenal een Amerikaans gegeven is zong een operazangeres het Amerikaanse volkslied aan het begin van Oscar night.  Johnny Green was de dirigent van de avond, hij bracht de muziek van de belangrijkste genomineerde films muzikaal onder de aandacht.  Wendell Corey, de President van de Academy, kreeg het eerste woord.  Na de klassieke inleiding stelde hij de man voor die het allemaal weer aan elkaar zou mogen praten, en ja hoor... opnieuw viel de keuze op Bob Hope die, ook naar jaarlijkse gewoonte, van wal stak met een flinke lading aan grappen.

De winnaar van de Oscar voor beste documentaire zorgde voor een eerste opmerkelijk feit.  Hij droeg de Academy Award op aan de drie mensen die het leven lieten én de acht medewerkers die zwaargewond werden tijdens de opnames.

En dat de tijden veranderd zijn is iets wat niemand zal betwisten.  Waar men jaren daarvoor nog meerdere reclamefilmpjes over een automerk programmeerde dook ook nu weer zo'n commercial op.  Het was deze keer Eve Arden die vanuit haar thuisomgeving mocht vertellen hoe ongelooflijk Downy wel was, een wasproduct, een soort van wasverzachter als wij het allemaal goed hebben geïnterpreteerd.

Ook nu weer maakte men van de gelegenheid gebruik om naast de Oscars ook enkele andere prijzen uit te reiken.  Arthur Freed die naast twee Oscars zelf ook al een Irving G. Thalberg Award won, mocht deze prijs, voluit de Irving G. Thalberg Memorial Award uitreiken aan Stanley Kramer uitreiken die op dat moment al vier keer werd genomineerd voor een Oscar maar er nog nooit één won.  Greer Garson mocht dan weer een ere-Oscar uitreiken aan William L. Hendricks.  Die stond in de kijker omwille van de documentaire A Force in Readiness die de Amerikaanse marine op een bijzondere manier onder de aandacht bracht en volgens haar ook een eerbetoon was aan de Academy.  George Seaton kreeg de Jean Hersholt Humanitarian Award, Fred I. Metzler en Jerome Robbins een ere-Oscar.  Robbins kreeg de prijs voor de talrijke bijdrages die hij voor films had geleverd op vlak van choreografie.

En dan de échte Oscars...Breakfast at Tiffany's was één van de vier films die vijf keer was genomineerd en de enige ervan was die twee keer won.  Hoge verwachtingen ook voor The Guns of Navarone met zeven nominaties maar daar werd er maar één van verzilverd.  Ook The Hustler stelde teleur, negen keer genomineerd, twee keer winst.
Alle ogen waren gericht op twee films die maar liefst elf keer werden genomineerd : het rechtbankdrama Judgment at Nuremberg en natuurlijk West Side Story, een échte musical met heel veel uitstraling.  Judgment at Nuremberg moest het stellen met twee beeldjes terwijl West Side Story bijna de volledige buit binnenhaalde, maar liefst tien keer mocht iemand van de cast of de crew het podium op om de belangrijkste filmprijs in ontvangst te nemen waaronder die voor Beste film.

Er werden nogal wat unieke feiten geregistreerd dat jaar.  Zo was Sophia Loren de eerste actrice die genomineerd werd in een niet-Engelstalige film.  Ze won de Oscar ook voor Two Women.
Maximilian Schell won de prijs voor Beste acteur voor zijn rol in Judgment at Nuremberg en werd op die manier de eerste acteur die een Oscar won voor een rol die hij ook al voor televisie had vertolkt.
En dan was er nog de prijs voor Beste regie.  Die werd voor het eerst ooit gedeeld, uitgereikt dus aan twee filmmakers.  Robert Wise en Jerome Robbins waren de gelukkigen.  Het was overigens ook diezelfde Wise die als producent van de film de Academy Award kreeg voor Beste film.
George C. Scott, genomineerd voor The Hustler, zorgde voor een opmerkelijke zet.  Hij wou de nominatie afwijzen maar bleef desondanks opgenomen in het lijstje met genomineerden.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Majority of One Camerawerk
kleur
Harry Stradling Sr.
Animas Trujano (US : The Important Man) Beste buitenlandse film
Mexico
Aquamania Beste animatie kortfilm Walt Disney
Babes in Toyland Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
George Bruns
Babes in Toyland Kostuumontwerp
kleur
Bill Thomas
Bachelor in Paradise Beste nummer
Bachelor In Paradise - muziek
Henry Mancini
Bachelor in Paradise Beste nummer
Bachelor In Paradise - tekst
Mack David
Back Street Kostuumontwerp
kleur
Jean Louis
Ballada o soldatye (US : Ballad of a Soldier) Verhaal en scenario geschreven voor een film Valentin Yoshov
Ballada o soldatye (US : Ballad of a Soldier) Verhaal en scenario geschreven voor een film Grigori Chukhrai
Ballon Vole (Play Ball !) Beste kortfilm
Beep Prepared Beste animatie kortfilm Chuck Jones
Breakfast at Tiffany's Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Audrey Hepburn
Breakfast at Tiffany's Art direction
(Color) - Set Decoration
Ray Moyer
Breakfast at Tiffany's Art direction
kleur
Hal Pereira
Breakfast at Tiffany's Art direction
kleur
Roland Anderson
Breakfast at Tiffany's Art direction
(Color) - Set Decoration
Sam Comer
Breakfast at Tiffany's Beste nummer
Moon River - muziek
Henry Mancini
Breakfast at Tiffany's Beste nummer
Moon River - tekst
Johnny Mercer
Breakfast at Tiffany's Filmmuziek (drama of komedie) Henry Mancini
Breakfast at Tiffany's Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium George Axelrod
Breaking the Language Barrier Documentaire kortfilm ✖ United States Air Force
Claudelle Inglish Kostuumontwerp
zwart-wit
Howard Shoup
Cradle of Genius Documentaire kortfilm ✖ Jim O'Connor
Cradle of Genius Documentaire kortfilm ✖ Tom Hayes
El Cid Art direction
kleur
✖ Veniero Colasanti
El Cid Art direction
kleur
✖ John Moore
El Cid Beste nummer
Love Theme - muziek
Miklos Rozsa
El Cid Beste nummer
Love Theme - tekst
Paul Webster
El Cid Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
Ersatz (Surogat - The Substitute) Beste animatie kortfilm Zagreb Film
Fanny Beste film
Best Motion Picture
Joshua Logan
Fanny Camerawerk
kleur
Jack Cardiff
Fanny Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Charles Boyer
Fanny Beeldmontage ✖ William H. Reynolds
Fanny Filmmuziek (drama of komedie) Harry Sukman
Fanny Filmmuziek (drama of komedie) Morris Stoloff
Flower Drum Song Art direction
kleur
Joseph C. Wright
Flower Drum Song Art direction
(Color) - Set Decoration
Howard Bristol
Flower Drum Song Art direction
kleur
Alexander Golitzen
Flower Drum Song Camerawerk
kleur
Russell Metty
Flower Drum Song Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
Flower Drum Song Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ken Darby
Flower Drum Song Kostuumontwerp
kleur
Irene Sharaff
Flower Drum Song Geluid ✖ Waldon O. Watson
Harry og kammertjeneren (US : Harry and the Butler) Beste buitenlandse film
Denemarken
Il generale Della Rovere (US : General Della Rovere) Verhaal en scenario geschreven voor een film Sergio Amidei
Il generale Della Rovere (US : General Della Rovere) Verhaal en scenario geschreven voor een film ✖ Diego Fabbri
Il generale Della Rovere (US : General Della Rovere) Verhaal en scenario geschreven voor een film ✖ Indro Montanelli
Immortal Love Beste buitenlandse film
Japan
Judgment at Nuremberg Regie Stanley Kramer
Judgment at Nuremberg Beste film
Best Motion Picture
Stanley Kramer
Judgment at Nuremberg Art direction
zwart-wit
Rudolph Sternad
Judgment at Nuremberg Art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
✖ George Milo
Judgment at Nuremberg Camerawerk
zwart-wit
Ernest Laszlo
Judgment at Nuremberg Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Maximilian Schell
Judgment at Nuremberg Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Spencer Tracy
Judgment at Nuremberg Beeldmontage Frederic Knudtson
Judgment at Nuremberg Beste actrice in een bijrol Judy Garland
Judgment at Nuremberg Beste acteur in een bijrol Montgomery Clift
Judgment at Nuremberg Kostuumontwerp
zwart-wit
Jean Louis
Judgment at Nuremberg Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Abby Mann
Kahl Documentaire kortfilm ✖ Dido-Film-GmbH
Khovanshchina Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Dimitri Shostakovich
L'uomo in grigio (The Man in Grey) Documentaire kortfilm ✖ Benedetto Benedetti
La Ciociara (Two Women) Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Sophia Loren
La Dolce Vita Regie Federico Fellini
La Dolce Vita Art direction
zwart-wit
Piero Gherardi
La Dolce Vita Kostuumontwerp
zwart-wit
Piero Gherardi
La Dolce Vita Verhaal en scenario geschreven voor een film Federico Fellini
La Dolce Vita Verhaal en scenario geschreven voor een film Tullio Pinelli
La Dolce Vita Verhaal en scenario geschreven voor een film Ennio Flaiano
La Dolce Vita Verhaal en scenario geschreven voor een film ✖ Brunello Rondi
La grande olimpiade (Olympic Games 1960) Documentaire ✖ dell Istituto Nazionale Luce, Comitato Organizzatore Del Giochi Della XVII Olimpiade
Le ciel et la boue (US : (Sky Above, The Mud Beneath) Documentaire Arthur Cohn
Le ciel et la boue (US : (Sky Above, The Mud Beneath) Documentaire Rene Lafuite
Lover Come Back Verhaal en scenario geschreven voor een film Stanley Shapiro
Lover Come Back Verhaal en scenario geschreven voor een film ✖ Paul Henning
Nelly's Folly Beste animatie kortfilm Chuck Jones
One, Two, Three Camerawerk
zwart-wit
Daniel L. Fapp
One-Eyed Jacks Camerawerk
kleur
Charles Lang
Paris Blues Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
✖ Duke Ellington
Placido Beste buitenlandse film
Spanje
Pocketful of Miracles Beste nummer
Pocketful Of Miracles - muziek
James Van Heusen
Pocketful of Miracles Beste nummer
Pocketful Of Miracles - tekst
Sammy Cahn
Pocketful of Miracles Beste acteur in een bijrol Peter Falk
Pocketful of Miracles Kostuumontwerp
kleur
Walter Plunkett
Pocketful of Miracles Kostuumontwerp
kleur
Edith Head
Project Hope Documentaire kortfilm Frank P. Bibas
Rooftops of New York Beste kortfilm ✖ Robert Gaffney
Sasom i en spegel (Through a Glass Darkly) Beste buitenlandse film
Zweden
Seawards the Great Ships Beste kortfilm ✔ Templar Film Studios
Splendor in the Grass Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Natalie Wood
Splendor in the Grass Verhaal en scenario geschreven voor een film William Inge
Summer and Smoke Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Geraldine Page
Summer and Smoke Art direction
kleur
Hal Pereira
Summer and Smoke Art direction
kleur
Walter Tyler
Summer and Smoke Art direction
(Color) - Set Decoration
Sam Comer
Summer and Smoke Art direction
(Color) - Set Decoration
Arthur Krams
Summer and Smoke Beste actrice in een bijrol Una Merkel
Summer and Smoke Filmmuziek (drama of komedie) Elmer Bernstein
The Absent Minded Professor Art direction
zwart-wit
Carroll Clark
The Absent Minded Professor Art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Emile Kuri
The Absent Minded Professor Art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
✖ Hal Gausman
The Absent Minded Professor Camerawerk
zwart-wit
✖ Edward Colman
The Absent Minded Professor Speciale effecten
visuele effecten
✖ Eustace Lycett
The Absent Minded Professor Speciale effecten
visuele effecten
✖ Robert E. Mattey
The Children's Hour Art direction
zwart-wit
Fernando Carrere
The Children's Hour Art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Edward G. Boyle
The Children's Hour Camerawerk
zwart-wit
Franz Planer
The Children's Hour Beste actrice in een bijrol Fay Bainter
The Children's Hour Kostuumontwerp
zwart-wit
Dorothy Jeakins
The Children's Hour Geluid Gordon Sawyer
The Face of Jesus Beste kortfilm ✖ John D. Jennings
The Guns of Navarone Regie J. Lee Thompson
The Guns of Navarone Beste film
Best Motion Picture
Carl Foreman
The Guns of Navarone Beeldmontage ✖ Alan Osbiston
The Guns of Navarone Speciale effecten
visuele effecten
Bill Warrington
The Guns of Navarone Speciale effecten
Audible Effects
Vivian C. Greenham
The Guns of Navarone Filmmuziek (drama of komedie) Dimitri Tiomkin
The Guns of Navarone Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Carl Foreman
The Guns of Navarone Geluid John Cox
The Hustler
The Hustler Regie Robert Rossen
The Hustler Beste film Robert Rossen
The Hustler Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Piper Laurie
The Hustler Art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Gene Callahan
The Hustler Art direction
zwart-wit
Harry Horner
The Hustler Camerawerk
zwart-wit
Eugen Shuftan
The Hustler Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Paul Newman
The Hustler Beste acteur in een bijrol George C. Scott
The Hustler Beste acteur in een bijrol Jackie Gleason
The Hustler Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium ✖ Sidney Carroll
The Hustler Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Robert Rossen
The Mark Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Stuart Whitman
The Parent Trap Beeldmontage Philip W. Anderson
The Parent Trap Geluid Robert O. Cook
The Pied Piper of Guadelupe Beste animatie kortfilm Friz Freleng
The Roman Spring of Mrs. Stone Beste actrice in een bijrol Lotte Lenya
Town Without Pity Beste nummer
Town Without Pity - muziek
Dimitri Tiomkin
Town Without Pity Beste nummer
Time Without Pity - tekst
Ned Washington
Very Nice, Very Nice Beste kortfilm National Film Board of Canada
West Side Story Regie Robert Wise
West Side Story Regie Jerome Robbins
West Side Story Beste film
Best Motion Picture
Robert Wise
West Side Story Art direction
(Color) - Set Decoration
Victor A. Gangelin
West Side Story Art direction
kleur
Boris Leven
West Side Story Camerawerk
kleur
Daniel L. Fapp
West Side Story Beeldmontage ✔ Thomas Stanford
West Side Story Beste actrice in een bijrol Rita Moreno
West Side Story Beste acteur in een bijrol George Chakiris
West Side Story Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Johnny Green
West Side Story Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Sid Ramin
West Side Story Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Irwin Kostal
West Side Story Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Saul Chaplin
West Side Story Kostuumontwerp
kleur
Irene Sharaff
West Side Story Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Ernest Lehman
West Side Story Geluid Gordon Sawyer
West Side Story Geluid Fred Hynes
Yojimbo Kostuumontwerp
zwart-wit
✖ Yoshiro Muraki