Oscars ® 1958

26-03-1958
RKO Pantages Theatre

1958 was het eerste jaar waarin enkel leden van de Academy stemrecht hadden. De jaren daarvoor konden immers ook andere personen die actief waren in de filmwereld een stem uitbrengen, de mate waarin dit gebeurde was afhankelijk van het niveau waartoe men behoorde. Goed nieuws was er wat het aantal categorieën betreft : die hadden in het verleden immers een recordaantal van 30 bereikt, in 1958 waren dat er nog 24 wat nog altijd een behoorlijk aantal is natuurlijk.

Dat jaar waren er ook meerdere hosts/presentatoren. James Stewart, David Niven, Jack Lemmon, Rosalind Russell en Bob Hope verdeelden onderling het babbelwerk die avond. Opvallend was ook de rol van Donald Duck, die was te zien in een filmpje van zeven minuten waarin de eend een overzicht gaf van de geschiedenis van zowel live action- als animatiefilms.

In tegenstelling tot de voorbije vijf jaar werd de ceremonie live uitgezonden vanuit Hollywood en was er geen tijdelijke overname van uit New York.

In 1958 waren er vier films die er op vlak van aantal nominaties wat boven uit staken : Witness for the Prosecution werd zes keer genomineerd, Peyton Place maar liefst negen keer. Meteen ook de twee grote verliezers dat jaar tijdens Oscar night want beide films wonnen geen enkele prijs.

Beter verging het Sayonara, de film was maar liefst tien keer genomineerd, het meest van alle films, de film won vier keer. Maar de grote winnaar van de avond was The Bridge on the River Kwai. Acht keer genomineerd en zeven keer gewonnen. Enkel de prijs voor Beste acteur in een bijrol (Sesue Hayakawa) werd niet verzilverd ! De Kwai-film won ook de prijs voor Beste film.

Er werden ook nog enkele niet-Oscar prijzen uitgereikt. Zo kreeg Charles Brackett een ereprijs voor zijn bijdrage aan de Academy en kreeg B.B. Kahane voor zijn uitstekende bijdrage aan de filmindustrie in het algemeen. Gilbert M. (Broncho Billy) Anderson tenslotte kreeg ook zo’n ereprijs, als filmpionier voor zijn bijdrages in de ontwikkeling van films als een medium van entertainment.

Samuel Goldwyn kreeg de Jean Hersholt Humanitarian Award.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
12 Angry Men Beste regie Sidney Lumet
12 Angry Men Beste film
Best Motion Picture
✖ Reginald Rose
12 Angry Men Beste film
Best Motion Picture
Henry Fonda
12 Angry Men Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium ✖ Reginald Rose
A Chairy Tale Beste kortfilm Norman McLaren
A Farewell to Arms Beste acteur in een bijrol Vittorio De Sica
A Hatful of Rain Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Anthony Franciosa
Albert Schweitzer Beste documentaire ✔ Jerome Hill
An Affair to Remember Beste camerawerk Milton Krasner
An Affair to Remember Beste nummer
An Affair To Remember - Lyrics
Harold Adamson
An Affair to Remember Beste nummer
An Affair To Remember - Lyrics
Leo McCarey
An Affair to Remember Beste nummer
An Affair To Remember - Music
Harry Warren
An Affair to Remember Filmmuziek Hugo Friedhofer
An Affair to Remember Beste kostuumontwerp Charles LeMaire
April Love Beste nummer
April Love - Music
Sammy Fain
April Love Beste nummer
April Love - Lyrics
Paul Webster
Bachelor Party Beste actrice in een bijrol Carolyn Jones
Birds Anonymous Beste animatie kortfilm Eddie Selzer
Boy on a Dolphin Filmmuziek Hugo Friedhofer
City of Gold Beste kortfilm Tom Daly
Designing Woman Verhaal en scenario geschreven voor een film George Wells
Foothold on Antarctica Beste kortfilm James Carr
Funny Face Beste art direction Hal Pereira
Funny Face Beste art direction George W. Davis
Funny Face Beste art direction
Set Decoration
Sam Comer
Funny Face Beste art direction
Set Decoration
Ray Moyer
Funny Face Beste camerawerk Ray June
Funny Face Beste kostuumontwerp Edith Head
Funny Face Beste kostuumontwerp Hubert de Givenchy
Funny Face Verhaal en scenario geschreven voor een film Leonard Gershe
Gunfight at the O.K. Corral Beste geluidsopname George Dutton
Gunfight at the O.K. Corral Beste beeldmontage Warren Low
Heaven Knows, Mr. Allison Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Deborah Kerr
Heaven Knows, Mr. Allison Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium John Huston
Heaven Knows, Mr. Allison Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium John Lee Mahin
I Vitelloni Verhaal en scenario geschreven voor een film
Story + Screenplay
Federico Fellini
I Vitelloni Verhaal en scenario geschreven voor een film
Story + Screenplay
Ennio Flaiano
I Vitelloni Verhaal en scenario geschreven voor een film
Story
Tullio Pinelli
Le notti di Cabiria (US : Nights of Cabiria) Beste buitenlandse film
Italië
Les Girls Beste art direction Gene Allen
Les Girls Beste art direction
Set Decoration
Edwin B. Willis
Les Girls Beste art direction
Set Decoration
Richard Pefferle
Les Girls Beste art direction William Horning
Les Girls Beste geluidsopname Wesley C. Miller
Les Girls Beste kostuumontwerp Orry-Kelly
Man of a Thousand Faces Verhaal en scenario geschreven voor een film
Story
✖ Ralph Wheelwright
Man of a Thousand Faces Verhaal en scenario geschreven voor een film
Screenplay
✖ R. Wright Campbell
Man of a Thousand Faces Verhaal en scenario geschreven voor een film
Screenplay
✖ Ivan Goff
Man of a Thousand Faces Verhaal en scenario geschreven voor een film
Screenplay
✖ Ben Roberts
Mother India Beste buitenlandse film
India
Nachts wenn der Teufel kam (US : The Devil Came at Night) Beste buitenlandse film
West-Duitsland
Ni Liv (US : Nine Lives) Beste buitenlandse film
On the Bowery Beste documentaire ✖ Lionel Rogosin
One Droopy Knight Beste animatie kortfilm Joseph Barbera
One Droopy Knight Beste animatie kortfilm William Hanna
Pal Joey Beste art direction Walter Holscher
Pal Joey Beste art direction
Set Decoration
William Kiernan
Pal Joey Beste art direction
Set Decoration
✖ Louis Diage
Pal Joey Beste geluidsopname John Livadary
Pal Joey Beste beeldmontage Viola Lawrence
Pal Joey Beste beeldmontage ✖ Jerome Thoms
Pal Joey Beste kostuumontwerp Jean Louis
Perri Filmmuziek Paul J. Smith
Peyton Place
Peyton Place Beste regie Mark Robson
Peyton Place Beste film
Best Motion Picture
Jerry Wald
Peyton Place Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Lana Turner
Peyton Place Beste camerawerk William C. Mellor
Peyton Place Beste actrice in een bijrol Diane Varsi
Peyton Place Beste actrice in een bijrol Hope Lange
Peyton Place Beste acteur in een bijrol Arthur Kennedy
Peyton Place Beste acteur in een bijrol Russ Tamblyn
Peyton Place
Peyton Place Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium John Michael Hayes
Porte des Lilas (US : Gates of Paris) Beste buitenlandse film
Frankrijk
Portugal Beste kortfilm Ben Sharpsteen
Raintree County Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Elizabeth Taylor
Raintree County Beste art direction
Set Decoration
Edwin B. Willis
Raintree County Beste art direction
Set Decoration
Hugh Hunt
Raintree County Beste art direction William Horning
Raintree County Beste art direction Urie McCleary
Raintree County Filmmuziek Johnny Green
Raintree County Beste kostuumontwerp Walter Plunkett
Sayonara Beste regie Joshua Logan
Sayonara Beste film William Goetz
Sayonara Beste art direction Edward S. Haworth
Sayonara Beste art direction
Set Decoration
Robert Priestley
Sayonara Beste camerawerk Ellsworth Fredricks
Sayonara Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Marlon Brando
Sayonara Beste geluidsopname George Groves
Sayonara Beste beeldmontage Arthur Schmidt
Sayonara Beste beeldmontage Philip W. Anderson
Sayonara Beste actrice in een bijrol Miyoshi Umeki
Sayonara Beste acteur in een bijrol Red Buttons
Sayonara Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Paul Osborn
Tabasco Road Beste animatie kortfilm Eddie Selzer
Tammy and the Bachelor Beste nummer
Tammy - Music and Lyrics
Ray Evans
Tammy and the Bachelor Beste nummer
Tammy - Music and Lyrics
Jay Livingston
The Bridge on the River Kwai Beste regie David Lean
The Bridge on the River Kwai Beste film
Best Motion Picture
Sam Spiegel
The Bridge on the River Kwai Beste camerawerk Jack Hildyard
The Bridge on the River Kwai Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Alec Guinness
The Bridge on the River Kwai Beste beeldmontage ✔ Peter Taylor
The Bridge on the River Kwai Filmmuziek Malcolm Arnold
The Bridge on the River Kwai Beste acteur in een bijrol Sessue Hayakawa
The Bridge on the River Kwai Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Michael Wilson
The Bridge on the River Kwai Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Carl Foreman
The Bridge on the River Kwai Beste scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium ✔ PIerre Boulle
The Enemy Below Beste speciale effecten
Audible Effects
✔ Walter Rossi
The Joker Is Wild Beste nummer
All The Way - Music
James Van Heusen
The Joker Is Wild Beste nummer
All The Way - Lyrics
Sammy Cahn
The Spirit of St. Louis Beste speciale effecten ✖ Louis Lichtenfield
The Three Faces of Eve Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Joanne Woodward
The Tin Star Verhaal en scenario geschreven voor een film
Story
✖ Joel Kane
The Tin Star Verhaal en scenario geschreven voor een film
Screenplay
Dudley Nichols
The Tin Star Verhaal en scenario geschreven voor een film
Story
✖ Barney Slater
The Truth About Mother Goose Beste animatie kortfilm Walt Disney
The Wetback Hound Beste kortfilm Larry Lansburgh
Torero Beste documentaire ✖ Manuel Barbachano Ponce
Trees and Jamaica Daddy Beste animatie kortfilm Stephen Bosustow
Wild Is the Wind Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Anna Magnani
Wild Is the Wind Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Anthony Quinn
Wild Is the Wind Beste nummer
Wild Is The Wind - Music
Dimitri Tiomkin
Wild Is the Wind Beste nummer
Wild Is The Wind - Lyrics
Ned Washington
Witness for the Prosecution Beste regie Billy Wilder
Witness for the Prosecution Beste film
Best Motion Picture
Arthur Hornblow Jr.
Witness for the Prosecution Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Charles Laughton
Witness for the Prosecution Beste geluidsopname Gordon Sawyer
Witness for the Prosecution Beste beeldmontage Daniel Mandell
Witness for the Prosecution Beste actrice in een bijrol Elsa Lanchester