Oscars ® 1942

26-02-1942
Biltmore Hotel (Biltmore Bowl)

Ook in 1942 was het alweer een kwieke Bob Hope die de eer had om de presentatie van ‘Oscar Night’ voor zijn rekening te nemen. 

1942 was het jaar waarin de Academy voor het eerst prijzen voorzag voor documentaires.  Ook al een primeur : twee zussen die in één en hetzelfde jaar genomineerd werden voor een Oscar : Joan Fontaine voor “Suspicion”, zus Olivia de Havilland voor “Hold Back the Dawn”.

7 december 1941 was de dag dat Japan Pearl Harbor bombardeerde en op die manier de Verenigde Staten meesleurde in de tweede Wereldoorlog en het was precies deze tragische gebeurtenis die ervoor zorgde dat de Academy aanvankelijk besliste om de ganse ceremonie niét te laten doorgaan.  Bette Davis, de kersverse nieuwe voorzitster van de Academy lanceerde hierop het plan om het toch te laten doorgaan in een groot auditorium en het publiek zelfs de gelegenheid te geven om kaartjes te kopen waarvan de opbrengst dan weer naar het Rode Kruis zou gaan.  Uiteindelijk werd beslist om het allemaal toch te laten doorgaan, zij het in een iets bijgestuurd format : het dragen van formele kledij was niet toegelaten, er werd geopteerd voor een avondmaal in plaats van een banket én er werden geen zoeklichten opgesteld aan het hotel wat anders wel gebruikelijk was.

Er werden die avond ook wat ‘Special Awards’ uitgereikt : Walt Disney kreeg naast zijn negende Oscar (!) voor “Lend a Paw” en de ‘Irving G. Thalberg Memorial Award’ ook een ‘Special Award’ voor de manier waarop hij muziek had geïntegreerd in “Fantasia”, Leopold Stokowski en zijn team ook al voor de manier waarop hij muziek had gevisualiseerd in diezelfde “Fantasia”, Rey Scott voor “Kukan”, een film die in bijzonder moeilijke en gevaarlijke omstandigheden werd gedraaid in 16mm.  Maar ook het Britse ‘Ministry of Information’ kreeg er één voor de bijzondere maar ook dramatische manier waarop men in “Target for Tonight” de heldenstatus van de RAF in een documentaire film had kunnen opnemen…

1942 was het jaar van “Citizen Kane” die net als “The Little Foxes” genomineerd was voor maar liefst 9 beeldjes.  Enkel “How Green Was My Valley” deed met 10 nominaties nog beter.

Een succes voor Orson Welles’ drama werd het niet, hij kon enkel met zijn collega Herman J. Mankiewicz de Oscar voor het ‘Beste Origineel Scenario’ mee nemen naar huis… 

Nog slechter verging het “The Little Foxes” van William Wyler die zelfs met lege handen naar huis kon op het einde van de avond.

How Green Was My Valley” van John Ford was dan weer de grote winnaar van de avond en kon vijf nominaties verzilveren.  Zelf nam hij zijn derde Academy Award in ontvangst voor de regie van de film terwijl 20th Century-Fox de eer te beurt viel om de prijs voor Beste Film (officieel heette het toen nog ‘Outstanding Motion Picture’) te ontvangen na hiervoor al vijf keer genomineerd geweest te zijn.

In 1942 werd er ook nog bijzonder kwistig omgesprongen met nominaties.  Voor de categorie filmmuziek (drama of komedie) werden maar liefst 20 films (!) genomineerd.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Place to Live Beste documentaire kortfilm ✖ Philadelphia Housing Association
A Yank in the R.A.F. Beste speciale effecten
Sound Effects
Edmund H. Hansen
A Yank in the R.A.F. Beste speciale effecten
Photographic Effects
Fred Sersen
Adventure in the Bronx Beste documentaire kortfilm ✖ Film Associates
Alive in the Deep Kortfilm (2 haspels) ✖ Woodard Productions, Inc.
All American Co-Ed Beste nummer
Out Of The Silence - Music + Lyrics
Lloyd B. Norlind
All American Co-Ed Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Edward Ward
All That Money Can Buy Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Walter Huston
All That Money Can Buy Filmmuziek (drama of komedie)
(Music Score of a Dramatic Picture)
Bernard Herrmann
Aloma of the South Seas Beste camerawerk
(Color)
Wilfred M. Cline
Aloma of the South Seas Beste camerawerk
(Color)
Karl Struss
Aloma of the South Seas Beste camerawerk
(Color)
William Snyder
Aloma of the South Seas Beste speciale effecten
Photographic Effects
Gordon Jennings
Aloma of the South Seas Beste speciale effecten
Sound Effects
Louis Mesenkop
Aloma of the South Seas Beste speciale effecten
Photographic Effects
Farciot Edouart
Appointment For Love Beste geluidsopname Bernard B. Brown
Army Champions Kortfilm (1 haspel) Pete Smith
Back Street Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Frank Skinner
Ball of Fire Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Barbara Stanwyck
Ball of Fire Beste origineel verhaal Billy Wilder
Ball of Fire Beste origineel verhaal Thomas Monroe
Ball of Fire Beste geluidsopname Thomas T. Moulton
Ball of Fire Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Alfred Newman
Beauty and the Beach Kortfilm (1 haspel) Paramount
Billy the Kid Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
Billy the Kid Beste camerawerk
(Color)
Leonard Smith
Birth of the Blues Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Robert Emmett Dolan
Blood and Sand Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Thomas Little
Blood and Sand Beste art direction
(Color)
Richard Day
Blood and Sand Beste art direction
(Color)
Joseph C. Wright
Blood and Sand Beste camerawerk
(Color)
Ernest Palmer
Blood and Sand Beste camerawerk
(Color)
Ray Rennahan
Blossoms in the Dust Beste film
Outstanding Motion Picture
Metro-Goldwyn-Mayer
Blossoms in the Dust Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Greer Garson
Blossoms in the Dust Beste art direction
(Color)
Urie McCleary
Blossoms in the Dust Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Edwin B. Willis
Blossoms in the Dust Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
Blossoms in the Dust Beste camerawerk
(Color)
Karl Freund
Blossoms in the Dust Beste camerawerk
(Color)
W. Howard Greene
Blues in the Night Beste nummer
Blues in the Night -Music
Harold Arlen
Blues in the Night Beste nummer
Blues In The Night - Lyrics
Johnny Mercer
Bomber Beste documentaire kortfilm ✖ United States Office for Emergency Management Film Unit
Boogie Woogie Bugle boy of Company B Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walter Lantz
Buck Privates Beste nummer
Boogie Woogie Bugle Boy Of Company B - Music
Hugh Prince
Buck Privates Beste nummer
Boogie Woogie Bugle Boy Of Company - Lyrics
Don Raye
Buck Privates Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Charles Previn
Cheers for Miss Bishop Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Edward Ward
Christmas Under Fire Beste documentaire kortfilm British Ministry of Information
Churchill’s Island Beste documentaire kortfilm National Film Board of Canada
Citizen Kane Beste regie Orson Welles
Citizen Kane Beste film
Outstanding Motion Picture
Mercury
Citizen Kane Beste art direction
(Black-and-White)
Polglase Van Nest
Citizen Kane Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Darrell Silvera
Citizen Kane Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
A. Roland Fields
Citizen Kane Beste art direction
(Black-and-White)
Perry Ferguson
Citizen Kane Beste camerawerk
(Black-and-White)
Gregg Toland
Citizen Kane Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Orson Welles
Citizen Kane Beste geluidsopname John O. Aalberg
Citizen Kane Beste beeldmontage Robert Wise
Citizen Kane Beste origineel scenario Herman J. Mankiewicz
Citizen Kane Beste origineel scenario Orson Welles
Citizen Kane Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Bernard Herrmann
Dive Bomber Beste camerawerk
(Color)
Bert Glennon
Down on the Farm Kortfilm (1 haspel) Paramount
Dr. Jekyll and Mr. Hyde Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph Ruttenberg
Dr. Jekyll and Mr. Hyde Beste beeldmontage Harold F. Kress
Dr. Jekyll and Mr. Hyde Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Franz Waxman
Dumbo Beste nummer
Baby Mine - Lyrics
Ned Washington
Dumbo Beste nummer
Baby Mine - Music
Frank Churchill
Dumbo Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Frank Churchill
Dumbo Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Oliver (G.) Wallace
Flight Command Beste speciale effecten
Photographic Effects
A. Arnold Gillespie
Flight Command Beste speciale effecten
Sound Effects
Douglas Shearer
Forbidden Passage Kortfilm (2 haspels) Metro-Goldwyn-Mayer
Forty Boys and a Song Kortfilm (1 haspel) Warner Bros.
Here Comes Mr. Jordan Beste scenario Sidney Buchman
Here Comes Mr. Jordan Beste scenario Seton I. Miller
Here Comes Mr. Jordan Beste regie Alexander Hall
Here Comes Mr. Jordan Beste film
Outstanding Motion Picture
Columbia
Here Comes Mr. Jordan Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph Walker
Here Comes Mr. Jordan Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Robert Montgomery
Here Comes Mr. Jordan Beste origineel verhaal Harry Segall
Here Comes Mr. Jordan Beste acteur in een bijrol James Gleason
Hiawatha’s Rabbit Hunt Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Leon Schlesinger
Hold Back the Dawn Beste scenario Billy Wilder
Hold Back the Dawn Beste scenario Charles Brackett
Hold Back the Dawn Beste film
Outstanding Motion Picture
Paramount
Hold Back the Dawn Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Olivia de Havilland
Hold Back the Dawn Beste art direction
(Black-and-White)
Hans Dreier
Hold Back the Dawn Beste art direction
(Black-and-White)
Robert Usher
Hold Back the Dawn Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Sam Comer
Hold Back the Dawn Beste camerawerk
(Black-and-White)
Leo Tover
Hold Back the Dawn Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Victor Young
How Green Was My Valley Beste scenario Philip Dunne
How Green Was My Valley Beste regie John Ford
How Green Was My Valley Beste film
Outstanding Motion Picture
20th Century-Fox
How Green Was My Valley Beste art direction
(Black-and-White)
Richard Day
How Green Was My Valley Beste art direction
(Black-and-White)
Nathan Juran
How Green Was My Valley Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Thomas Little
How Green Was My Valley Beste camerawerk
(Black-and-White)
Arthur Miller
How Green Was My Valley Beste geluidsopname Edmund H. Hansen
How Green Was My Valley Beste beeldmontage James B. Clark
How Green Was My Valley Beste actrice in een bijrol Sara Allgood
How Green Was My Valley Beste acteur in een bijrol Donald Crisp
How Green Was My Valley Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Alfred Newman
How War Came Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Columbia
I Wanted Wings Beste speciale effecten
Sound Effects
Louis Mesenkop
I Wanted Wings Beste speciale effecten
Photographic Effects
Farciot Edouart
I Wanted Wings Beste speciale effecten
Photographic Effects
Gordon Jennings
Ice-capades Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Cy Feuer
King of the Zombies Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Edward J. Kay
Kings of the Turf Kortfilm (1 haspel) Warner Bros.
Ladies in Retirement Beste art direction
(Black-and-White)
Lionel Banks
Ladies in Retirement Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
George Montgomery
Ladies in Retirement Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Morris Stoloff
Ladies in Retirement Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Ernst Toch
Lady Be Good Beste nummer
The Last Time I Saw Paris - Lyrics
Oscar Hammerstein II
Lady Be Good Beste nummer
The Last Time I Saw Paris - Music
Jerome Kern
Las Vegas Nights Beste nummer
Dolores - Lyrics
Frank Loesser
Las Vegas Nights Beste nummer
Dolores - Music
Louis Alter
Lend a Paw Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
Letter from Home Beste documentaire kortfilm British Ministry of Information
Life of a Thoroughbred Beste documentaire kortfilm Truman Talley
Louisiana Purchase Beste art direction
(Color)
Raoul Pène Du Bois
Louisiana Purchase Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Stephen A. Seymour
Louisiana Purchase Beste camerawerk
(Color)
Ray Rennahan
Louisiana Purchase Beste camerawerk
(Color)
Harry Hallenberger
Lydia Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Miklos Rozsa
Main Street on the March Kortfilm (2 haspels) Metro-Goldwyn-Mayer
Meet John Doe Beste origineel verhaal Robert Presnell
Meet John Doe Beste origineel verhaal Richard Connell
Mercy Island Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Cy Feuer
Mercy Island Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Walter Scharf
Night Train Beste origineel verhaal Gordon Wellesley
Norway in Revolt Beste documentaire kortfilm The March of Time
Of Pups and Puzzles Kortfilm (1 haspel) Metro-Goldwyn-Mayer
One Foot in Heaven Beste film
Outstanding Motion Picture
Warner Bros.
Penny Serenade Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Cary Grant
Rhapsody in Rivets Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Leon Schlesinger
Rhythm in the Ranks Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
George Pal
Ridin’ on a Rainbow Beste nummer
Be Honest With Me - Music + Lyrics
Gene Autry
Ridin’ on a Rainbow Beste nummer
Be Honest With Me - Music + Lyrics
Fred Rose
Russian Soil Beste documentaire kortfilm ✖ Amkino
Sagebrush and Silver Kortfilm (1 haspel) 20th Century-Fox
Sergeant York Beste regie Howard Hawks
Sergeant York Beste film
Outstanding Motion Picture
Warner Bros.
Sergeant York Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Fred MacLean
Sergeant York Beste art direction
(Black-and-White)
John Hughes
Sergeant York Beste camerawerk
(Black-and-White)
Sol Polito
Sergeant York Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Gary Cooper
Sergeant York Beste geluidsopname Nathan Levinson
Sergeant York Beste beeldmontage William Holmes
Sergeant York Beste actrice in een bijrol Margaret Wycherly
Sergeant York Beste acteur in een bijrol Walter Brennan
Sergeant York Beste origineel scenario Abem Finkel
Sergeant York Beste origineel scenario Harry Chandlee
Sergeant York Beste origineel scenario Howard Koch
Sergeant York Beste origineel scenario John Huston
Sergeant York Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Max Steiner
Skylark Beste geluidsopname Loren L. Ryder
So Ends Our Night Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Louis Gruenberg
Soldiers of the Sky Beste documentaire kortfilm Truman Talley
Sun Valley Serenade Beste camerawerk
(Black-and-White)
Edward Cronjager
Sun Valley Serenade Beste nummer
Chattanooga Choo Choo - Music
Harry Warren
Sun Valley Serenade Beste nummer
Chattanooga Choo Choo - Lyrics
Mack Gordon
Sun Valley Serenade Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Emil Newman
Sundown Beste art direction
(Black-and-White)
Alexander Golitzen
Sundown Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Richard Irvine
Sundown Beste camerawerk
(Black-and-White)
Charles Lang
Sundown Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Miklos Rozsa
Sunny Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Anthony Collins
Superman Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Max Fleischer
Suspicion Beste film
Outstanding Motion Picture
RKO Radio
Suspicion Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Joan Fontaine
Suspicion Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Franz Waxman
Tall, Dark and Handsome Beste origineel scenario Karl Tunberg
Tall, Dark and Handsome Beste origineel scenario Darrell Ware
Tanks a Million Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Edward Ward
That Hamilton Woman Beste art direction
(Black-and-White)
Vincent Korda
That Hamilton Woman Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Julia Heron
That Hamilton Woman Beste camerawerk
(Black-and-White)
Rudolph Maté
That Hamilton Woman Beste geluidsopname Jack Whitney
That Hamilton Woman Beste speciale effecten
Sound Effects
William H. Wilmarth
That Hamilton Woman Beste speciale effecten
Photographic Effects
Lawrence W. Butler
That Uncertain Feeling Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Werner R. Heymann
The Chocolate Soldier Beste camerawerk
(Black-and-White)
Karl Freund
The Chocolate Soldier Beste geluidsopname Douglas Shearer
The Chocolate Soldier Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Herbert Stothart
The Chocolate Soldier Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Bronislau Kaper
The Devil and Miss Jones Beste acteur in een bijrol Charles Coburn
The Devil and Miss Jones Beste origineel scenario Norman Krasna
The Devil Pays Off Beste geluidsopname Charles L. Lootens
The Flame of New Orleans Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Russell A. Gausman
The Flame of New Orleans Beste art direction
(Black-and-White)
Martin Obzina
The Flame of New Orleans Beste art direction
(Black-and-White)
Jack Otterson
The Gay Parisian Kortfilm (2 haspels) Warner Bros.
The Great Lie Beste actrice in een bijrol Mary Astor
The Invisible Woman Beste speciale effecten
Photographic Effects
John P. Fulton
The Invisible Woman Beste speciale effecten
Sound Effects
John Hall
The Lady Eve Beste origineel verhaal Monckton Hoffe
The Little Foxes
The Little Foxes Beste scenario Lillian Hellman
The Little Foxes Beste regie William Wyler
The Little Foxes Beste film
Oustanding Motion Picture
Samuel Goldwyn Productions
The Little Foxes Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Bette Davis
The Little Foxes Beste art direction
(Black-and-White)
Stephen Goosson
The Little Foxes Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Howard Bristol
The Little Foxes Beste beeldmontage Daniel Mandell
The Little Foxes Beste actrice in een bijrol Teresa Wright
The Little Foxes Beste actrice in een bijrol Patricia Collinge
The Little Foxes Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Meredith Willson
The Maltese Falcon Beste scenario John Huston
The Maltese Falcon Beste film
Outstanding Motion Picture
Warner Bros.
The Maltese Falcon Beste acteur in een bijrol Sydney Greenstreet
The Men in Her Life Beste geluidsopname John Livadary
The Night Before Christmas Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
The Rookie Bear Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
The Sea Wolf Beste speciale effecten
Photographic Effects
Byron Haskin
The Sea Wolf Beste speciale effecten
Sound Effects
Nathan Levinson
The Son of Monte Cristo Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Edward G. Boyle
The Son of Monte Cristo Beste art direction
(Black-and-White)
John DuCasse Schulze
The Strawberry Blonde Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Heinz Roemheld
The Tanks Are Coming Kortfilm (2 haspels) United States Army
This Woman Is Mine Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic Picture)
Richard Hageman
Tom, Dick and Harry Beste origineel scenario Paul Jarrico
Topper Returns Beste geluidsopname Elmer A. Raguse
Topper Returns Beste speciale effecten
Photographic Effects
Roy Seawright
Topper Returns Beste speciale effecten
Sound Effects
Elmer A. Raguse
Truant Officer Donald Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
War Clouds in the Pacific Beste documentaire kortfilm National Film Board of Canada
When Ladies Meet Beste art direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
When Ladies Meet Beste art direction
(Black-and-White)
Randall Duell
When Ladies Meet Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Edwin B. Willis
You’ll Never Get Rich Beste nummer
Since I Kissed My Baby Goodbye - Music + Lyrics
Cole Porter
You’ll Never Get Rich Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Morris Stoloff