Oscars ® 1941

27-02-1942
Biltmore Hotel (Biltmore Bowl)

1941 was het jaar waarin "Rebecca" op weg leek om de grote slokop te worden van de 13e Uitreiking van de Academy Awards, gepresenteerd door Bob Hope.  De film van Alfred Hitchcock werd maar liefst genomineerd in 11 categorieën (!) maar zou uiteindelijk tevreden moeten zijn met slechts twee onderscheidingen : die voor Beste Camerawerk maar ook die voor 'Buitengewone Productie' (Outstanding Production), een wat ongelukkig gekozen benaming voor iets wat later werd beschouwd als 'Beste Film'.  De prijs voor Beste Camerawerk werd overigens voor het tweede jaar op rij uitgesplitst in een prijs voor kleurenfilms én een onderscheiding voor zwart/wit-films.  Zoals je weet viel Hitchcock hier voor zijn eerste keer buiten de prijzen.

"The Grapes of Wrath" en "The Letter" werden elk zeven keer genomineerd voor een Oscar, John Ford kreeg voor de eerste film de Oscar voor Beste Regie, Jane Darwell die voor Beste Actrice in een Bijrol.

"The Philadelphia Story" (6 nominaties) viel twee keer in de prijzen.

1941 was ook de editie waarin een Amerikaanse President voor het eerst actief deelnam aan een Oscar-uitreiking.  Zij het dan door middel van een bericht rechtstreeks vanuit het Witte Huis waarin hij zijn waardering uitsprak voor de bevolking van Hollywood.  Het was ook de eerste keer dat de namen van de respectievelijke winnaars pas werden bekend gemaakt tijdens de ceremonie zelf.

Walter Brennan werd dit jaar ook de eerste persoon ooit die drie Oscars op zijn naam had staan op het einde van de show : na "Come and Get It" (1936), "Kentucky" in 1938 kwam daar nu als derde Academy Award die voor "The Westerner" bij.

Puur cijfermatig bekeken was "The Thief of Bagdad" de grote winnaar.  De film werd vier keer genomineerd en wist die in drie gevallen te verzilveren.

1941 was ook het jaar van Chaplin's "The Great Dictator", "One Million B.C." en het in februari 1940 door RKO uitgebrachte "Pinocchio" van Walt Disney.

Bob Hope kreeg een 'Special Award' voor zijn onzelfzuchtige bijdrage aan de filmindustrie maar ook Kolonel Nathan Levinson kreeg een Speciale Prijs voor zijn inzet in de voorbije negen jaar voor de filmindustrie, inbegrepen de faciliteiten die hij realiseerde voor de zogenaamde 'Army Training Films'.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Wild Hare Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Leon Schlesinger
Abe Lincoln in Illinois Camerawerk
zwart-wit
James Wong Howe
Abe Lincoln in Illinois Beste acteur in een hoofdrol Raymond Massey
All This, and Heaven Too Camerawerk
zwart-wit
Ernest Haller
All This, and Heaven Too Buitengewone productie Warner Bros.
All This, and Heaven Too Beste actrice in een bijrol Barbara O'Neil
Angels Over Broadway Beste origineel scenario Ben Hecht
Arise, My Love Art direction
zwart-wit
Robert Usher
Arise, My Love Art direction
zwart-wit
Hans Dreier
Arise, My Love Camerawerk
zwart-wit
Charles Lang
Arise, My Love Beste origineel verhaal Benjamin Glazer
Arise, My Love Beste origineel verhaal John S. Toldy
Arise, My Love Filmmuziek Victor Young
Arizona Art direction
zwart-wit
Lionel Banks
Arizona Art direction
zwart-wit
Robert Peterson
Arizona Muziek Victor Young
Behind The News Geluidsopname Charles L. Lootens
Bitter Sweet Art direction
kleur
Cedric Gibbons
Bitter Sweet Art direction
kleur
John S. Detlie
Bitter Sweet Camerawerk
kleur
Allen (M.) Davey
Bitter Sweet Camerawerk
kleur
Oliver T. Marsh
Boom Town Camerawerk
zwart-wit
Harold Rosson
Boom Town Speciale effecten
Photographic Effects
A. Arnold Gillespie
Boom Town Speciale effecten
Sound Effects
Douglas Shearer
Captain Caution Geluidsopname Elmer A. Raguse
Comrade X Beste origineel verhaal Walter Reisch
Dark Command Art direction
zwart-wit
John Victor Mackay
Dark Command Muziek Victor Young
Down Argentine Way Art direction
kleur
Richard Day
Down Argentine Way Art direction
kleur
Joseph C. Wright
Down Argentine Way Camerawerk
kleur
Ray Rennahan
Down Argentine Way Camerawerk
kleur
Leon Shamroy
Down Argentine Way Beste nummer
Down Argentine Way - tekst
Mack Gordon
Down Argentine Way Beste nummer
Down Argentine Way - muziek
Harry Warren
Dr. Cyclops Speciale effecten
Photographic Effects
Gordon Jennings
Dr. Cyclops Speciale effecten
Photographic Effects
Farciot Edouart
Dr. Ehrlich’s Magic Bullet Beste origineel scenario John Huston
Dr. Ehrlich’s Magic Bullet Beste origineel scenario Heinz Herald
Dr. Ehrlich’s Magic Bullet Beste origineel scenario Norman Burnside
Edison, the Man Beste origineel verhaal Hugo Butler
Edison, the Man Beste origineel verhaal Dore Schary
Eyes of the Navy Kortfilm (2 haspels) Metro-Goldwyn-Mayer
Foreign Correspondent Art direction
zwart-wit
Alexander Golitzen
Foreign Correspondent Camerawerk
zwart-wit
Rudolph Maté
Foreign Correspondent Buitengewone productie Walter Wanger
Foreign Correspondent Beste acteur in een bijrol Albert Bassermann
Foreign Correspondent Speciale effecten
Photographic Effects
Paul Eagler
Foreign Correspondent Speciale effecten
Sound Effects
Thomas T. Moulton
Foreign Correspondent Beste origineel scenario Joan Harrison
Foreign Correspondent Beste origineel scenario Charles Bennett
Hit Parade of 1941 Beste nummer
Who Am I ? - muziek
Jule Styne
Hit Parade of 1941 Beste nummer
Who Am I ? - tekst
Walter Bullock
Hit Parade of 1941 Filmmuziek Cy Feuer
Irene Filmmuziek Anthony Collins
Kitty Foyle Beste scenario Dalton Trumbo
Kitty Foyle Regie Sam Wood
Kitty Foyle Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Ginger Rogers
Kitty Foyle Buitengewone productie RKO Radio
Kitty Foyle Geluidsopname John O. Aalberg
Lillian Russell Art direction
zwart-wit
Richard Day
Lillian Russell Art direction
zwart-wit
Joseph C. Wright
London Can Take It Kortfilm (1 haspel) Warner Bros.
More About Nostradamus Kortfilm (1 haspel) Metro-Goldwyn-Mayer
Music in My Heart Beste nummer
It's A Blue World - muziek en tekst
Chet Forrest
Music in My Heart Beste nummer
It's A Blue World - muziek en tekst
Bob Wright
My Favorite Wife Art direction
zwart-wit
Polglase Van Nest
My Favorite Wife Art direction
zwart-wit
Mark-Lee Kirk
My Favorite Wife Beste origineel verhaal Samuel Spewack
My Favorite Wife Beste origineel verhaal Leo McCarey
My Favorite Wife Beste origineel verhaal Bella Spewack
My Favorite Wife Muziek Roy Webb
My Son, My Son ! Art direction
zwart-wit
John DuCasse Schulze
North West Mounted Police Art direction
kleur
Hans Dreier
North West Mounted Police Art direction
kleur
Roland Anderson
North West Mounted Police Camerawerk
kleur
Victor Milner
North West Mounted Police Camerawerk
kleur
W. Howard Greene
North West Mounted Police Geluidsopname Loren L. Ryder
North West Mounted Police Beeldmontage Anne Bauchens
North West Mounted Police Muziek Victor Young
Northwest Passage Camerawerk
kleur
William V. Skall
Northwest Passage Camerawerk
kleur
Sidney Wagner
One Million B.C. Muziek Werner R. Heymann
One Million B.C. Speciale effecten
Photographic Effects
Roy Seawright
One Million B.C. Speciale effecten
Sound Effects
Elmer A. Raguse
Our Town Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Martha Scott
Our Town Art direction
zwart-wit
Lewis J. Rachmil
Our Town Buitengewone productie Sol Lesser
Our Town Geluidsopname Thomas T. Moulton
Our Town Filmmuziek Aaron Copland
Our Town Muziek Aaron Copland
Pinocchio Beste nummer
When You Wish Upon A Star - muziek
Leigh Harline
Pinocchio Beste nummer
When You Wish Upon A Star - tekst
Ned Washington
Pinocchio Muziek Leigh Harline
Pinocchio Muziek Paul J. Smith
Pinocchio Muziek Ned Washington
Pride and Prejudice Art direction
zwart-wit
Cedric Gibbons
Pride and Prejudice Art direction
zwart-wit
Paul Groesse
Primrose Path Beste actrice in een bijrol Marjorie Rambeau
Puss Gets The Boot Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
Quicker ’n a Wink Kortfilm (1 haspel) Pete Smith
Rebecca Beste scenario Robert E. Sherwood
Rebecca Beste scenario Joan Harrison
Rebecca Regie Alfred Hitchcock
Rebecca Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Joan Fontaine
Rebecca Art direction
zwart-wit
Lyle Wheeler
Rebecca Camerawerk
zwart-wit
George Barnes
Rebecca Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Laurence Olivier
Rebecca Buitengewone productie Selznick International Pictures
Rebecca Beeldmontage Hal C. Kern
Rebecca Beste actrice in een bijrol Judith Anderson
Rebecca Muziek Franz Waxman
Rebecca Speciale effecten
Sound Effects
Arthur W. Johns
Rebecca Speciale effecten
Photographic Effects
Jack Cosgrove
Rhythm on the River Beste nummer
Only Forever - muziek
James V. Monaco
Rhythm on the River Beste nummer
Only Forever - tekst
Johnny Burke
Second Chorus Beste nummer
Love Of My Life - tekst
Johnny Mercer
Second Chorus Beste nummer
Love Of My Life - muziek
Artie Shaw
Second Chorus Filmmuziek Artie Shaw
Service with the Colors Kortfilm (2 haspels) Warner Bros.
Siege Kortfilm (1 haspel) RKO Radio
Spring Parade Camerawerk
zwart-wit
Joseph Valentine
Spring Parade Geluidsopname Bernard B. Brown
Spring Parade Beste nummer
Waltzing In The Clouds - tekst
Gus Kahn
Spring Parade Beste nummer
Waltzing In The Clouds - muziek
Robert Stolz
Spring Parade Filmmuziek Charles Previn
Strike Up the Band Geluidsopname Douglas Shearer
Strike Up the Band Beste nummer
Our Love Affair - muziek en tekst
Roger Edens
Strike Up the Band Beste nummer
Our Love Affair - muziek en tekst
Arthur Freed
Strike Up the Band Filmmuziek Roger Edens
Strike Up the Band Filmmuziek George E. Stoll
Swiss Family Robinson Speciale effecten
Sound Effects
John O. Aalberg
Swiss Family Robinson Speciale effecten
Photographic Effects
Vernon L. Walker
Teddy, the Rough Rider Kortfilm (2 haspels) Warner Bros.
The Blue Bird Camerawerk
kleur
Arthur Miller
The Blue Bird Camerawerk
kleur
Ray Rennahan
The Blue Bird Speciale effecten
Sound Effects
Edmund H. Hansen
The Blue Bird Speciale effecten
Photographic Effects
Fred Sersen
The Boys From Syracuse Art direction
zwart-wit
John Otterson
The Boys From Syracuse Speciale effecten
Photographic Effects
John P. Fulton
The Boys From Syracuse Speciale effecten
Sound Effects
Bernard B. Brown
The Boys From Syracuse Speciale effecten
Sound Effects
Joseph Lapis
The Fight for Life Muziek Louis Gruenberg
The Grapes of Wrath Beste scenario Nunnally Johnson
The Grapes of Wrath Regie John Ford
The Grapes of Wrath Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Henry Fonda
The Grapes of Wrath Buitengewone productie 20th Century-Fox
The Grapes of Wrath Geluidsopname Edmund H. Hansen
The Grapes of Wrath Beeldmontage Robert Simpson
The Grapes of Wrath Beste actrice in een bijrol Jane Darwell
The Great Dictator Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Charles Chaplin
The Great Dictator Buitengewone productie Charles Chaplin Productions
The Great Dictator Beste acteur in een bijrol Jack Oakie
The Great Dictator Muziek Meredith Willson
The Great Dictator Beste origineel scenario Charles Chaplin
The Great McGinty Beste origineel scenario Preston Sturges
The House of the Seven Gables Muziek Frank Skinner
The Howards of Virginia Geluidsopname Jack Whitney
The Howards of Virginia Muziek Richard Hageman
The Invisible Man Returns Speciale effecten
Sound Effects
Bernard B. Brown
The Invisible Man Returns Speciale effecten
Sound Effects
William Hedgecock
The Invisible Man Returns Speciale effecten
Photographic Effects
John P. Fulton
The Letter Regie William Wyler
The Letter Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Bette Davis
The Letter Camerawerk
zwart-wit
Gaetano Gaudio
The Letter Buitengewone productie Warner Bros.
The Letter Beeldmontage Warren Low
The Letter Beste acteur in een bijrol James Stephenson
The Letter Muziek Max Steiner
The Long Voyage Home Beste scenario Dudley Nichols
The Long Voyage Home Camerawerk
zwart-wit
Gregg Toland
The Long Voyage Home Buitengewone productie ✖ Argosy-Wanger
The Long Voyage Home Beeldmontage Sherman Todd
The Long Voyage Home Muziek Richard Hageman
The Long Voyage Home Speciale effecten
Photographic Effects
Ray O. Binger
The Long Voyage Home Speciale effecten
Photographic Effects
R. T. Layton
The Long Voyage Home Speciale effecten
Sound Effects
Thomas T. Moulton
The Mark of Zorro Muziek Alfred Newman
The Milky Way Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
The Philadelphia Story Beste scenario Donald Ogden Stewart
The Philadelphia Story Regie George Cukor
The Philadelphia Story Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Katharine Hepburn
The Philadelphia Story Beste acteur in een hoofdrol
Actor
James Stewart
The Philadelphia Story Buitengewone productie Metro-Goldwyn-Mayer
The Philadelphia Story Beste actrice in een bijrol Ruth Hussey
The Sea Hawk Art direction
zwart-wit
Anton Grot
The Sea Hawk Geluidsopname Nathan Levinson
The Sea Hawk Filmmuziek Erich Wolfgang Korngold
The Sea Hawk Speciale effecten
Sound Effects
Nathan Levinson
The Sea Hawk Speciale effecten
Photographic Effects
Byron Haskin
The Thief of Bagdad Art direction
kleur
Vincent Korda
The Thief of Bagdad Camerawerk
kleur
Georges Périnal
The Thief of Bagdad Muziek Miklos Rozsa
The Thief of Bagdad Speciale effecten
Photographic Effects
Lawrence W. Butler
The Thief of Bagdad Speciale effecten
Sound Effects
Jack Whitney
The Westerner Art direction
zwart-wit
James Basevi
The Westerner Beste origineel verhaal Stuart N. Lake
The Westerner Beste acteur in een bijrol Walter Brennan
They Knew What They Wanted Beste acteur in een bijrol William Gargan
Tin Pan Alley Filmmuziek Alfred Newman
Too Many Husbands Geluidsopname John Livadary
Typhoon Speciale effecten
Sound Effects
Loren L. Ryder
Typhoon Speciale effecten
Photographic Effects
Gordon Jennings
Typhoon Speciale effecten
Photographic Effects
Farciot Edouart
Waterloo Bridge Camerawerk
zwart-wit
Joseph Ruttenberg
Waterloo Bridge Muziek Herbert Stothart
Women in War Speciale effecten
Photographic Effects
William Bradford
Women in War Speciale effecten
Photographic Effects
Ellis J. Thackery
Women in War Speciale effecten
Sound Effects
Herbert Norsch
Women in War Speciale effecten
Photographic Effects
Howard J. Lydecker
You’ll Find Out Beste nummer
I'd Know You Anywhere - tekst
Johnny Mercer
You’ll Find Out Beste nummer
I'd Know You Anywhere - muziek
Jimmy McHugh