Oscars ® 1943

04-03-1943
Ambassador Hotel (Cocoanut Grove)

Dé film die de Oscar-uitreiking van 1943 eigenlijk overheerste was zonder twijfel “Mrs. Miniver”.  De film werd maar liefst in 12 categorieën genomineerd, het drama van William Wyler won ook zes keer en kreeg naast de Prijs voor ‘Beste Film’ (ook nu weer werd de formulering “Outstanding Motion Picture” gebruikt…) ook die voor Beste Actrice (Greer Garson), Beste Actrice in een Bijrol (Teresa Wright), Beste zwart/wit camerawerk (Joseph Ruttenberg), Beste Regie (William Wyler) en Beste Scenario (Arthur Wimperis, George Froeschel, James Hilton en Claudine West).

Alles werd opnieuw in goede banen geleid door presentator Bob Hope.

De biografische film “The Pride of the Yankees” stelde dan weer teleur : 11 keer genomineerd maar enkel de prijs voor ‘Beste Beeldmontage’, iedereen had beter verwacht.

De musical “Yankee Doodle Dandy” wist dan weer 3 van de 8 nominaties te verzilveren.

1943 was ook het jaar waarin “Bambi” drie keer werd genomineerd.

In het verleden haalden we al meermaals aan dat de mensen van de Academy het in de loop der jaren niet echt makkelijk gemaakt hebben op heel wat vlakken.  Ook nu weer is het maar moeilijk te begrijpen, laat staan uit te leggen dat in de categorie van ‘Beste Documentaire’ er maar liefst vier winnaars waren (?!).  De trappen van vergelijking werden hier dus nog geen klein beetje geweld aangedaan.  Het goede nieuws is dan weer dat men het de volgende jaren dan weer wél uitsplitste.  In 1943 gooide men dus voor een laatste keer de documentaires los van hun speelduur allemaal op één hoopje.  Resultaat : 25 genomineerden en 4 winnaars.  Zucht.

1943 was ook de Ceremonie waar Jeanette MacDonald het Nationaal Volkslied zong.

Irving Berlin presenteerde de Oscar voor Beste Nummer maar was zelf ook (voor de vijfde keer al) genomineerd in de categorie.  Hij kon zichzelf als winnaar van de Academy Award uitroepen en nam het beeldje prompt in ontvangst.  Toch een beetje vreemd.

1943 was ook het jaar waar men voor het laatst de ceremonie liet doorgaan in banket-vorm.  Heel wat leden van de ‘Academy’ vonden het niet gepast om dit soort van feestjes te houden op een moment dat het land eigenlijk in een oorlog was verwikkeld.  Resultaat : het jaar daarop ging de ceremonie door in een theater(zaal).

Ook nu weer werden wat ‘Special Awards’ uitgereikt : MGM kreeg er één voor de manier waarop ze de “American Way of Life” weergaven in de serie films van Andy Hardy.   Nochtans stond de teller na deze Oscar-uitreiking al op 11 gewonnen Oscars en daar bovenop maar liefst 43 nominaties.  Metro-Goldwyn-Mayer was op dat moment dus de meest succesvolle studio.  Noel Coward kreeg een Speciale Prijs voor “In Which We Serve” en de/een Irving Thalberg Memorial Award ging dan weer naar Sidney Franklin.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Ship Is Born Beste documentaire ✖ United States Merchant Marine
Africa, Prelude to Victory Beste documentaire The March of Time
All Out for ’V’ Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
20th Century-Fox
Always in My heart Beste nummer
Always In My Heart - Music
Ernesto Lecuona
Always in My heart Beste nummer
Always In My Heart - Lyrics
Kim Gannon
Arabian Nights Beste art direction
(Color)
Jack Otterson
Arabian Nights Beste art direction
(Color)
Alexander Golitzen
Arabian Nights Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Russell A. Gausman
Arabian Nights Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Ira S. Webb
Arabian Nights Beste camerawerk
(Color)
Milton Krasner
Arabian Nights Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
Arabian Nights Beste camerawerk
(Color)
W. Howard Greene
Arabian Nights Beste geluidsopname Bernard B. Brown
Arabian Nights Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Socre of a Dramatic or Comedy Picture)
Frank Skinner
Babes on Broadway Beste nummer
How About You ? - Music
Burton Lane
Babes on Broadway Beste nummer
Dearly Beloved - Lyrics
Ralph Freed
Bambi Beste geluidsopname Sam/C.O. Slyfield
Bambi Beste nummer
Love Is A Song - Lyrics
Larry Morey
Bambi Beste nummer
Love Is A Song - Music
Frank Churchill
Bambi Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
Frank Churchill
Bambi Filmmuziek (drama of komedie)
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
Edward H. Plumb
Beyond the Line of Duty Kortfilm (2 haspels) Warner Bros.
Blitz Wolf Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
Captains of the Clouds Beste art direction
(Color)
Ted Smith
Captains of the Clouds Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Casey Roberts
Captains of the Clouds Beste camerawerk
(Color)
Sol Polito
Combat Report Beste documentaire ✖ United States Army Signal Corps
Conquer by the Clock Beste documentaire Frederic Ullman Jr.
Der Fuehrer’s Face Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
Desert Wonderland Kortfilm (1 haspel) 20th Century-Fox
Desperate Journey Beste speciale effecten
Sound Effects
Nathan Levinson
Desperate Journey Beste speciale effecten
Photographic Effects
Byron Haskin
Don’t Talk Kortfilm (2 haspels) Metro-Goldwyn-Mayer
Flying Tigers Beste geluidsopname Daniel J. Bloomberg
Flying Tigers Beste speciale effecten
Photographic Effects
Howard J. Lydecker
Flying Tigers Beste speciale effecten
Sound Effects
Daniel J. Bloomberg
Flying Tigers Filmmuziek (drama of komedie) Victor Young
Flying with Music Beste nummer
Pennies For Peppino - Lyrics
Chet Forrest
Flying with Music Beste nummer
Pennies For Peppino - Lyrics
Bob Wright
Flying with Music Beste nummer
Pennies For Peppino - Music
Edward Ward
Flying with Music Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Edward Ward
For Me and My Gal Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Roger Edens
For Me and My Gal Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
George E. Stoll
Friendly Ennemies Beste geluidsopname Jack Whitney
George Washington Slept Here Beste art direction
(Black-and-White)
Max Parker
George Washington Slept Here Beste art direction
(Black-and-White)
Mark-Lee Kirk
George Washington Slept Here Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Casey Roberts
Hellzapoppin’ Beste nummer
Big Foot Pete - Music
Gene de Paul
Hellzapoppin’ Beste nummer
Big Foot Pete - Lyrics
Don Raye
Henry Browne, Farmer Beste documentaire ✖ United States Department of Agriculture
High Over the Borders Beste documentaire National Film Board of Canada
High Stakes in the East Beste documentaire ✖ The Netherlands Information Bureau
Holiday Inn Beste nummer
White Christmas - Music + Lyrics
Irving Berlin
Holiday Inn Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Robert Emmett Dolan
Holiday Inn Beste scenario (origineel filmverhaal) Irving Berlin
I Married a Witch Filmmuziek (drama of komedie) Roy Webb
Inside Fighting China Beste documentaire National Film Board of Canada
Invisible Agent Beste speciale effecten
Photographic Effects
John P. Fulton
Invisible Agent Beste speciale effecten
Sound Effects
Bernard B. Brown
It Started With Eve Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Hans J. Salter
It Started With Eve Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Charles Previn
It’s Everybody’s War Beste documentaire United States Office of War Information
Joan of Paris Filmmuziek (drama of komedie) Roy Webb
Johnny Doughboy Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Walter Scharf
Johnny Eager Beste acteur in een bijrol Van Heflin
Juke Box Jamboree Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walter Lantz
Jungle Book Beste art direction
(Color)
Vincent Korda
Jungle Book Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Julia Heron
Jungle Book Beste camerawerk
(Color)
W. Howard Greene
Jungle Book Beste speciale effecten
Photographic Effects
Lawrence W. Butler
Jungle Book Beste speciale effecten
Sound Effects
William H. Wilmarth
Jungle Book Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
Kings Row Beste regie Sam Wood
Kings Row Beste film
Outstanding Motion Picture
Warner Bros.
Kings Row Beste camerawerk
(Black-and-White)
James Wong Howe
Klein België (US : Little Belgium) Beste documentaire ✖ Belgian Ministry of Information
Klondike Fury Filmmuziek (drama of komedie) Edward J. Kay
Kokoda Front Line ! Beste documentaire Australian News & Information Bureau
Listen to Britain Beste documentaire British Ministry of Information
Little Isles of Freedom Beste documentaire Edgar Loew
Little Isles of Freedom Beste documentaire Victor Stoloff
Marines in the Making Kortfilm (1 haspel) Pete Smith
Moontide Beste camerawerk
(Black-and-White)
Charles Clarke
Moscow Strikes Back Beste documentaire Artkino
Mr. Blabbermouth ! Beste documentaire United States Office of War Information
Mr. Gardenia Jones Beste documentaire United States Office of War Information
Mrs. Miniver Beste scenario Arthur Wimperis
Mrs. Miniver Beste scenario George Froeschel
Mrs. Miniver Beste scenario James Hilton
Mrs. Miniver Beste scenario Claudine West
Mrs. Miniver Beste regie William Wyler
Mrs. Miniver Beste film
Outstanding Motion Picture
Metro-Goldwyn-Mayer
Mrs. Miniver Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Greer Garson
Mrs. Miniver Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph Ruttenberg
Mrs. Miniver Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Walter Pidgeon
Mrs. Miniver Beste geluidsopname Douglas Shearer
Mrs. Miniver Beste beeldmontage Harold F. Kress
Mrs. Miniver Beste actrice in een bijrol Teresa Wright
Mrs. Miniver Beste actrice in een bijrol Dame May Whitty
Mrs. Miniver Beste acteur in een bijrol Henry Travers
Mrs. Miniver Beste speciale effecten
Sound Effects
Douglas Shearer
Mrs. Miniver Beste speciale effecten
Photographic Effects
A. Arnold Gillespie
Mrs. Miniver Beste speciale effecten
Photographic Effects
Warren Newcombe
My Gal Sal Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
Thomas Little
My Gal Sal Beste art direction
(Color)
Richard Day
My Gal Sal Beste art direction
(Color)
Joseph C. Wright
My Gal Sal Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
My Sister Eileen Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Rosalind Russell
Now, Voyager Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Bette Davis
Now, Voyager Beste actrice in een bijrol Gladys Cooper
Now, Voyager Filmmuziek (drama of komedie) Max Steiner
Once Upon a Honeymoon Beste geluidsopname Stephen Dunn
One of Our Aircraft Is Missing Beste speciale effecten
Sound Effects
C.C. Stevens
One of Our Aircraft Is Missing Beste speciale effecten
Photograpic Effects
Ronald Neame
One of Our Aircraft Is Missing Beste origineel scenario Michael Powell
One of Our Aircraft Is Missing Beste origineel scenario Emeric Pressburger
Orchestra Wives Beste nummer
I've Got A Gal In Kalamazoo - Music
Harry Warren
Orchestra Wives Beste nummer
I've Got A Gal in Kalamazoo - Lyrics
Mack Gordon
Pigs in a Polka Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Leon Schlesinger
Prelude to War Beste documentaire ✔ United States Army Special Services
Private Smith of the U.S.A. Kortfilm (2 haspels) RKO Radio
Random Harvest Beste scenario Claudine West
Random Harvest Beste scenario George Froeschel
Random Harvest Beste scenario Arthur Wimperis
Random Harvest Beste regie Mervyn LeRoy
Random Harvest Beste film
Outstanding Motion Picture
Metro-Goldwyn-Mayer
Random Harvest Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Jack Moore
Random Harvest Beste art direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
Random Harvest Beste art direction
(Black-and-White)
Randall Duell
Random Harvest Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Edwin B. Willis
Random Harvest Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Ronald Colman
Random Harvest Beste actrice in een bijrol Susan Peters
Random Harvest Filmmuziek (drama of komedie) Herbert Stothart
Reap the Wild Wind Beste art direction
(Color)
Roland Anderson
Reap the Wild Wind Beste art direction
(Color) - Interior Decoration
George Sawley
Reap the Wild Wind Beste art direction
(Color)
Hans Dreier
Reap the Wild Wind Beste camerawerk
(Color)
Victor Milner
Reap the Wild Wind Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
Reap the Wild Wind Beste speciale effecten
Photographic Effects
Gordon Jennings
Reap the Wild Wind Beste speciale effecten
Photographic Effects
Farciot Edouart
Reap the Wild Wind Beste speciale effecten
Photographic Effects
William L. Pereira
Reap the Wild Wind Beste speciale effecten
Sound Effects
Louis Mesenkop
Road to Morocco Beste geluidsopname Loren L. Ryder
Road to Morocco Beste origineel scenario Frank Butler
Road to Morocco Beste origineel scenario Don Hartman
Silver Queen Beste art direction
(Black-and-White)
Ralph Berger
Silver Queen Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Emile Kuri
Silver Queen Filmmuziek (drama of komedie) Victor Young
Speaking of Animals and Their Families Kortfilm (1 haspel) Paramount
Take a Letter, Darling Beste art direction
(Black-and-White)
Hans Dreier
Take a Letter, Darling Beste art direction
(Black-and-White)
Roland Anderson
Take a Letter, Darling Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Sam Comer
Take a Letter, Darling Beste camerawerk
(Black-and-White)
John Mescall
Take a Letter, Darling Filmmuziek (drama of komedie) Victor Young
Ten Gentlemen From West Point Beste camerawerk
(Black-and-White)
Leon Shamroy
The Battle of Midway Beste documentaire United States Navy
The Black Swan Beste camerawerk
(Color)
Leon Shamroy
The Black Swan Beste speciale effecten
Sound Effects
Roger Heman
The Black Swan Beste speciale effecten
Sound Effects
George Leverett
The Black Swan Beste speciale effecten
Photographic Effects
Fred Sersen
The Black Swan Filmmuziek (drama of komedie) Alfred Newman
The Corsican Brothers Filmmuziek (drama of komedie) Dimitri Tiomkin
The Gold Rush Beste geluidsopname James L. Fields
The Gold Rush Filmmuziek (drama of komedie) Max Terr
The Grain That Built a Hemisphere Beste documentaire Walt Disney
The Invaders (49th Parallel) Beste scenario Rodney Ackland
The Invaders (49th Parallel) Beste scenario Emeric Pressburger
The Invaders (49th Parallel) Beste film
Outstanding Motion Picture
✖ Ortus
The Invaders (49th Parallel) Beste scenario (origineel filmverhaal) Emeric Pressburger
The Magnificent Ambersons Beste film
Outstanding Motion Picture
Mercury
The Magnificent Ambersons Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
A. Roland Fields
The Magnificent Ambersons Beste art direction
(Black-and-White)
Albert S. D’Agostino
The Magnificent Ambersons Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Darrell Silvera
The Magnificent Ambersons Beste camerawerk
(Black-and-White)
Stanley Cortez
The Magnificent Ambersons Beste actrice in een bijrol Agnes Moorehead
The Mayor of 44th Street Beste nummer
There's A Breeze On Lake Louise - Music
Harry Revel
The Mayor of 44th Street Beste nummer
There's A Breeze On Lake Louise - Lyrics
Mort Greene
The Navy Comes Through Beste speciale effecten
Photographic Effects
Vernon L. Walker
The Navy Comes Through Beste speciale effecten
Sound Effects
James G. Stewart
The New Spirit Beste documentaire Walt Disney
The Pied Piper Beste film
Outstanding Motion Picture
20th Century-Fox
The Pied Piper Beste camerawerk
(Black-and-White)
Edward Cronjager
The Pied Piper Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Monty Woolley
The Price of Victory Beste documentaire William H. Pine
The Pride of the Yankees Beste scenario Jo Swerling
The Pride of the Yankees Beste scenario Herman J. Mankiewicz
The Pride of the Yankees Beste film
Outstanding Motion Picture
Samuel Goldwyn Productions
The Pride of the Yankees Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Teresa Wright
The Pride of the Yankees Beste art direction
(Black-and-White)
Perry Ferguson
The Pride of the Yankees Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Howard Bristol
The Pride of the Yankees Beste camerawerk
(Black-and-White)
Rudolph Maté
The Pride of the Yankees Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Gary Cooper
The Pride of the Yankees Beste geluidsopname Thomas T. Moulton
The Pride of the Yankees Beste beeldmontage Daniel Mandell
The Pride of the Yankees Beste speciale effecten
Sound Effects
Thomas T. Moulton
The Pride of the Yankees Beste speciale effecten
Photographic Effects
Jack Cosgrove
The Pride of the Yankees Beste speciale effecten
Photographic Effects
Ray O. Binger
The Pride of the Yankees Filmmuziek (drama of komedie) Leigh Harline
The Pride of the Yankees Beste scenario (origineel filmverhaal) Paul Gallico
The Shanghai Gesture Beste art direction
(Black-and-White) + Interior Decoration
Boris Leven
The Shanghai Gesture Filmmuziek (drama of komedie) Richard Hageman
The Spoilers Beste art direction
(Black-and-White)
Jack Otterson
The Spoilers Beste art direction
(Black-and-White)
John B. Goodman
The Spoilers Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Russell A. Gausman
The Spoilers Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Edward R. Robinson
The Talk of the Town Beste scenario Irwin Shaw
The Talk of the Town Beste scenario Sidney Buchman
The Talk of the Town Beste film
Outstanding Motion Picture
Columbia
The Talk of the Town Beste art direction
(Black-and-White)
Lionel Banks
The Talk of the Town Beste art direction
(Black-and-White)
Rudolph Sternad
The Talk of the Town Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Fay Babcock
The Talk of the Town Beste camerawerk
(Black-and-White)
Ted Tetzlaff
The Talk of the Town Beste beeldmontage Otto Meyer
The Talk of the Town Filmmuziek (drama of komedie) Frederick Hollander
The Talk of the Town Filmmuziek (drama of komedie) Morris Stoloff
The Talk of the Town Beste scenario (origineel filmverhaal) Sidney Harmon
The War Against Mrs. Hadley Beste origineel scenario George Oppenheimer
This Above All Beste art direction
(Black-and-White)
Richard Day
This Above All Beste art direction
(Black-and-White)
Joseph C. Wright
This Above All Beste art direction
(Black-and-White) - Interior Decoration
Thomas Little
This Above All Beste camerawerk
(Black-and-White)
Arthur Miller
This Above All Beste geluidsopname Edmund H. Hansen
This Above All Beste beeldmontage Walter Thompson
To Be or Not To Be Filmmuziek (drama of komedie) Werner R. Heymann
To the Shores of Tripoli Beste camerawerk
(Color)
Edward Cronjager
To the Shores of Tripoli Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
Tortilla Flat Beste acteur in een bijrol Frank Morgan
Tulips Shall Grow Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
George Pal
Twenty-One Miles Beste documentaire British Ministry of Information
United States Marine Band Kortfilm (1 haspel) Warner Bros.
Wake Island Beste regie John Farrow
Wake Island Beste film
Outstanding Motion Picture
Paramount
Wake Island Beste acteur in een bijrol William Bendix
Wake Island Beste origineel scenario W.R. Burnett
Wake Island Beste origineel scenario Frank Butler
We Refuse to Die Beste documentaire William C. Thomas
White Eagle Beste documentaire ✖ Concanen Films
Winning Your Wings Beste documentaire United States Army Air Force
Woman of the Year Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Katharine Hepburn
Woman of the Year Beste origineel scenario Michael Kanin
Woman of the Year Beste origineel scenario Ring Lardner Jr.
Yankee Doodle Dandy Beste regie Michael Curtiz
Yankee Doodle Dandy Beste film
Outstanding Motion Picture
Warner Bros.
Yankee Doodle Dandy Beste acteur in een hoofdrol
Actor
James Cagney
Yankee Doodle Dandy Beste geluidsopname Nathan Levinson
Yankee Doodle Dandy Beste beeldmontage George Amy
Yankee Doodle Dandy Beste acteur in een bijrol Walter Huston
Yankee Doodle Dandy Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
Yankee Doodle Dandy Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Heinz Roemheld
Yankee Doodle Dandy Beste scenario (origineel filmverhaal) Robert Buckner
You Were Never Lovelier Beste geluidsopname John Livadary
You Were Never Lovelier Beste nummer
Dearly Beloved - Lyrics
Johnny Mercer
You Were Never Lovelier Beste nummer
Dearly Beloved - Music
Jerome Kern
You Were Never Lovelier Beste muziek
(Scoring of a Musical Picture)
Leigh Harline
Youth on Parade Beste nummer
It Seems I Heard That Song Before - Lyrics
Sammy Cahn
Youth on Parade Beste nummer
It Seems I Heard That Song Before - Music
Jule Styne