Oscars ® 1949

24-03-1949
Academy Award Theater

De 1949-editie van de Oscar-uitreiking ging niet langer door in het Shrine Auditorium maar verhuisde naar hun eigen zaal/theater.  De reden hiervoor was dat een aantal grote Hollywood-studio’s hun financiële steun had ingetrokken omwille van de geruchten als zouden zij geprobeerd hebben om stemgerechte leden  van de Academy te beïnvloeden.

De uitreiking werd gepresenteerd door Robert Montgomery.  En dat maar enkele maanden nadat in de Hollywood Athletic Club voor de eerste keer ooit de Emmy Awards werden uitgereikt.

Dit was ook het eerste jaar dat Prijzen werden uitgereikt voor Kostuumontwerp.  Er werd deze eerste keer ook meteen onderscheid gemaakt in zwart/wit films en films in kleur.

Puur op vlak van aantal nominaties werd het meest verwacht van “Johnny Belinda”.  De film was maar liefst twaalf keer genomineerd (!) maar enkel Jane Wyman kon met een beeldje naar huis, gewonnen in de categorie Actress, Beste Actrice in een Hoofdrol zeg maar…  Ook “I Remember Mama”, vijf keer genomineerd, stelde teleur, geen enkele prijs.  Ook van “The Snake Pit” werd meer verwacht.  Van de zes nominaties werd er maar één verzilverd : die voor Beste Geluidsopname.

Met vier prijzen waaronder die voor Beste Film was “Hamlet” – genomineerd in zeven categorieën – de grote winnaar.  Laurence Olivier die de Prijs won voor Beste Acteur was afwezig – hij was in Engeland – waardoor de Academy Award in ontvangst werd genomen door Douglas Fairbanks Jr.

The Red Shoes” en “The Search” waren genomineerd in vijf categorieën en gingen twee keer aan de haal met het felbegeerde beeldje.

Joan of Arc” was acht keer genomineerd en won drie maal.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Foreign Affair Beste scenario Billy Wilder
A Foreign Affair Beste scenario Richard L. Breen
A Foreign Affair Beste scenario Charles Brackett
A Foreign Affair Beste camerawerk
(Black-and-White)
Charles Lang
Annie Was a Wonder Kortfilm (1 haspel) Herbert Moulton
B. F.’s Daughter Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Irene
Calgary Stampede Kortfilm (2 haspels) Gordon Hollingshead
Casbah Beste nummer
For Every Man There's A Woman - Music
Harold Arlen
Casbah Beste nummer
For Every Man There's A Woman - Lyrics
Leo Robin
Cinderella Horse Kortfilm (1 haspel) Gordon Hollingshead
Deep Waters Beste speciale effecten
Visual Effects
Fred Sersen
Deep Waters Beste speciale effecten
Visual Effects
Edward Snyder
Deep Waters Beste speciale effecten
Audible Effects
Roger Heman
Deep Waters Beste speciale effecten
Visual Effects
Ralph Hammeras
Easter Parade Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Johnny Green
Easter Parade Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Roger Edens
Going to Blazes Kortfilm (2 haspels) Herbert Morgan
Green Grass of Wyoming Beste camerawerk
(Color)
Charles Clarke
Hamlet Beste regie Laurence Olivier
Hamlet Beste film
Best Motion Picture
J. Arthur Rank
Hamlet Beste art direction
(Black-and-White)
Roger K. Furse
Hamlet Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
Carmen Dillon
Hamlet Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Laurence Olivier
Hamlet Beste actrice in een bijrol Jean Simmons
Hamlet Filmmuziek (drama of komedie) William Walton
Hamlet Beste kostuumontwerp
(Black-and-White)
Roger K. Furse
Heart to Heart Beste documentaire kortfilm Herbert Morgan
I Remember Mama Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Irene Dunne
I Remember Mama Beste camerawerk
(Black-and-White)
Nicholas Musuraca
I Remember Mama Beste actrice in een bijrol Barbara Bel Geddes
I Remember Mama Beste actrice in een bijrol Ellen Corby
I Remember Mama Beste acteur in een bijrol Oscar Homolka
Joan of Arc Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Ingrid Bergman
Joan of Arc Beste art direction
(Color)
Richard Day
Joan of Arc Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Edwin Casey Roberts
Joan of Arc Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Joseph Kish
Joan of Arc Beste camerawerk
(Color)
Joseph Valentine
Joan of Arc Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
Joan of Arc Beste camerawerk
(Color)
Winton Hoch
Joan of Arc Beste beeldmontage Frank Sullivan
Joan of Arc Beste acteur in een bijrol José Ferrer
Joan of Arc Filmmuziek (drama of komedie) Hugo Friedhofer
Joan of Arc Beste kostuumontwerp
(Color)
Dorothy Jeakins
Joan of Arc Beste kostuumontwerp
(Color)
Karinska
Johnny Belinda Beste scenario Allen Vincent
Johnny Belinda Beste scenario Irmgard Von Cube
Johnny Belinda Beste regie Jean Negulesco
Johnny Belinda Beste film
Best Motion Picture
Warner Bros.
Johnny Belinda Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Jane Wyman
Johnny Belinda Beste art direction
(Black-and-White) - Set Decoration
William Wallace
Johnny Belinda Beste art direction
(Black-and-White)
Robert M. Haas
Johnny Belinda Beste camerawerk
(Black-and-White)
Ted McCord
Johnny Belinda Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Lew Ayres
Johnny Belinda Beste geluidsopname Nathan Levinson
Johnny Belinda Beste beeldmontage David Weisbart
Johnny Belinda Beste actrice in een bijrol Agnes Moorehead
Johnny Belinda Beste acteur in een bijrol Charles Bickford
Johnny Belinda Filmmuziek (drama of komedie) Max Steiner
Key Largo Beste actrice in een bijrol Claire Trevor
Louisiana Story Beste filmverhaal Frances Flaherty
Louisiana Story Beste filmverhaal Robert Flaherty
Mickey and the Seal Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
Moonrise Beste geluidsopname Daniel J. Bloomberg
Mouse Wreckers Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Eddie Selzer
Operation Vittles Beste documentaire kortfilm United States Army Air Force
Portrait of Jennie Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph August
Portrait of Jennie Beste speciale effecten
Audible Effects
Charles Freeman
Portrait of Jennie Beste speciale effecten
Visual Effects
Paul Eagler
Portrait of Jennie Beste speciale effecten
Audible Effects
James G. Stewart
Portrait of Jennie Beste speciale effecten
Visual Effects
J. McMillan Johnson
Portrait of Jennie Beste speciale effecten
Visual Effects
Russell Shearman
Portrait of Jennie Beste speciale effecten
Visual Effects
Clarence Slifer
Red River Beste beeldmontage Christian Nyby
Red River Beste filmverhaal Borden Chase
Robin Hoodlum Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
✖ United Productions of America
Romance on the High Seas Beste nummer
It's Magic - Lyrics
Sammy Cahn
Romance on the High Seas Beste nummer
It's Magic - Music
Jule Styne
Romance on the High Seas Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
Samba-Mania Kortfilm (2 haspels) Harry Grey
Seal Island Kortfilm (2 haspels) Walt Disney
Sitting Pretty Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Clifton Webb
Snow Capers Kortfilm (2 haspels) Thomas Mead
So You Want to Be on The Radio Kortfilm (1 haspel) Gordon Hollingshead
Sorry, Wrong Number Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Barbara Stanwyck
Symphony of a City Kortfilm (1 haspel) Edmund Reek
Tea for Two Hundred Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
That Lady in Ermine Beste nummer
This Is The Moment - Music
Frederick Hollander
That Lady in Ermine Beste nummer
This Is The Moment - Lyrics
Leo Robin
The Emperor Waltz Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Victor Young
The Emperor Waltz Beste kostuumontwerp
(Color)
Edith Head
The Emperor Waltz Beste kostuumontwerp
(Color)
Gile Steele
The Little Orphan Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Fred Quimby
The Loves of Carmen Beste camerawerk
(Color)
William Snyder
The Luck of the Irish Beste acteur in een bijrol Cecil Kellaway
The Naked City Beste camerawerk
(Black-and-White)
William Daniels
The Naked City Beste beeldmontage Paul Weatherwax
The Naked City Beste filmverhaal Malvin Wald
The Paleface Beste nummer
Buttons And Bows - Music + Lyrics
Jay Livingston
The Paleface Beste nummer
Buttons And Bows - Music + Lyrics
Ray Evans
The Pirate Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Lennie Hayton
The Quiet One Beste documentaire Janice Loeb
The Red Shoes Beste film
Best Motion Picture
J. Arthur Rank
The Red Shoes Beste art direction
(Color)
Hein Heckroth
The Red Shoes Beste art direction
(Color) - Set Decoration
Arthur Lawson
The Red Shoes Beste beeldmontage Reginald Mills
The Red Shoes Filmmuziek (drama of komedie) Brian Easdale
The Red Shoes Beste filmverhaal Emeric Pressburger
The Search Beste scenario Richard Schweizer
The Search Beste scenario David Wechsler
The Search Beste regie Fred Zinnemann
The Search Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Montgomery Clift
The Search Beste filmverhaal Richard Schweizer
The Search Beste filmverhaal David Wechsler
The Secret Land Beste documentaire Orville O. Dull
The Snake Pit Beste scenario Millen Brand
The Snake Pit Beste scenario Frank Partos
The Snake Pit Beste regie Anatole Litvak
The Snake Pit Beste film
Best Motion Picture
20th Century-Fox
The Snake Pit Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Olivia de Havilland
The Snake Pit Beste geluidsopname Thomas T. Moulton
The Snake Pit Filmmuziek (drama of komedie) Alfred Newman
The Three Musketeers Beste camerawerk
(Color)
Robert Planck
The Treasure of the Sierra Madre Beste scenario John Huston
The Treasure of the Sierra Madre Beste regie John Huston
The Treasure of the Sierra Madre Beste film
Best Motion Picture
Warner Bros.
The Treasure of the Sierra Madre Beste acteur in een bijrol Walter Huston
Toward Independence Beste documentaire kortfilm United States Army
Wet Blanket Policy Beste nummer
The Woody Woodpecker Song - Music + Lyrics
George Tibbles
Wet Blanket Policy Beste nummer
The Woody Woodpecker Song - Music + Lyrics
Ramey Idriss
When My Baby Smiles at Me Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Dan Dailey
When My Baby Smiles at Me Beste muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
You Can’t Win Kortfilm (1 haspel) Pete Smith