Oscars ® 1929

06-05-1929
Blossom Room (Hollywood Roosevelt Hotel)

1929 was het jaar waarin de Academy Awards - de 'Oscars' - voor het eerst werden uitgereikt.  De uitreiking werd gepresenteerd door Douglas Fairbanks, toen Voorzitter van de Academy'.  Het Oscar-beeldje zelf werd eigenlijk ontworpen door Cedric Gibbons, een gekende art director.  Beeldhouwer George Stanley kreeg 500 $ om het ontwerp in de praktijk om te zetten.  Wist je trouwens dat een filmticket in 1927 gemiddeld slechts 25 Dollar-cent kostte ?

Wings won naast de prijs voor 'Engineering Effects' ook de prijs voor 'Beste Film' en was meteen de enige stille film, soms ook zwijgende film genoemd, in de geschiedenis van de Academy Awards die deze prijs kreeg.  Heel opmerkelijk was ook dat de Oscar-uitreiking gehouden werd nadat de winnaars al waren bekend gemaakt en dat maar liefst drie maand daarvoor !  De opkomst was eerder beperkt want waar je tegenwoordig een enorme verzameling aan sterren hebt tijdens de Oscar Show waren er dat eerste jaar slechts 270 aanwezigen, voornamelijk leden van de 'Academy'.  Ook al leuk en straf toch wel : men vroeg een aantal aanwezigen een bijdrage van... vijf Dollar.

Janet Gaynor won de prijs voor 'Beste Actrice' in maar liefst drie films (!) : 7th Heaven, Street Angel en Sunrise.

We gaven eerder al aan dat de samenstelling van de categorieën voor de Oscars door de jaren heen regelmatig werd bijgestuurd.  In 1929 splitste men zelfs de Oscar voor 'Beste Regie' uit in twee filmgenres (!) : Frank Borzage won de Academy Award in de categorie 'drama' voor 7th Heaven terwijl Lewis Milestone dezelfde prijs kreeg maar dan in het komedie-genre.  Het was iets wat men hierna nooit meer deed.

In dat eerste jaar werden naast alle Academy Awards ook 'Speciale Prijzen uitgereikt.  Zo kreeg Charles Chaplin een 'Speciale Prijs' voor The CIrcus en dat voor het acteren, schrijven, regisseren én produceren van de film (!).  Warner Bros kreeg dan weer een 'Speciale Prijs' voor hun productie van The Jazz Singer, een film die toen omschreven werd als the pioneer outstanding talking picture die gezorgd heeft voor een ware revolutie in de filmindustrie.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
Beste scenario
Writing (Title Writing)
George Marion Jr.
Beste scenario
Writing (Title Writing)
Joseph Farnham
Engineering effects Ralph Hammeras
Engineering effects Nugent Slaughter
7th Heaven Beste regie
Drama
Frank Borzage
7th Heaven Beste film
Outstanding Picture
Fox
7th Heaven Beste bewerkt scenario
Writing (Adaptation)
Benjamin Glazer
7th Heaven Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Janet Gaynor
7th Heaven Beste art direction Harry Oliver
A Ship Comes In Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Louise Dresser
Chang Beste unieke en artistieke film Paramount Famous Lasky
Glorious Betsy Beste bewerkt scenario
Writing (Adaptation)
Anthony Coldeway
Sadie Thompson Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Gloria Swanson
Sadie Thompson Beste camerawerk George Barnes
Sorrell and Son Beste regie
Drama
Herbert Brenon
Speedy Beste regie
Comedy
Ted Wilde
Street Angel Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Janet Gaynor
Sunrise
Sunrise Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Janet Gaynor
Sunrise Beste art direction Rochus Gliese
Sunrise Beste unieke en artistieke film Fox
Sunrise Beste camerawerk Karl Struss
Sunrise Beste camerawerk Charles Rosher
Tempest Beste art direction William Cameron Menzies
The Crowd Beste regie
Drama
King Vidor
The Crowd Beste unieke en artistieke film Metro-Goldwyn-Mayer
The Devil Dancer Beste camerawerk George Barnes
The Dove Beste art direction William Cameron Menzies
The Jazz Singer Beste bewerkt scenario
Writing (Adaptation)
Alfred Cohn
The Last Command Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Emil Jannings
The Last Command Beste origineel verhaal Lajos Biro
The Magic Flame Beste camerawerk George Barnes
The Noose Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Richard Barthelmess
The Patent Leather Kid Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Richard Barthelmess
The Private Life of Helen of Troy Beste scenario
Writing (Title Writing)
Gerald Duffy
The Racket Beste film
Outstanding Picture
The Caddo Company
The Way of All Flesh Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Emil Jannings
Two Arabian Knights Beste regie
Comedy
Lewis Milestone
Underworld Beste origineel verhaal Ben Hecht
Wings Beste film
Outstanding Picture
Paramount Famous Lasky
Wings Engineering effects Roy Pomeroy