Academy Awards ® 1946

07-03-1946
Grauman's Chinese Theatre

De grote winnaar van de Oscar-uitreiking in 1946, gepresenteerd door Bob Hope en James Stewart, was “The Lost Weekend”.  De film was genomineerd voor 8 beeldjes en kon er de helft van verzilveren.  Naast die voor ‘Beste Film’ (Best Motion Picture was toen nog de officiële benaming) kreeg de film ook nog de prijs voor Beste Regie (Billy Wilder), Beste Scenario (Charles Brackett en nog eens Billy Wilder), en Beste Acteur (Ray Milland).

Opmerkelijk was ook dat er naast “The Lost Weekend” maar één film was die meer dan 1 Oscar won (!) : “National Velvet” kreeg twee filmprijzen.  Zelfs “The Bells of St. Mary’s” met zijn 8 nominaties viel maar 1 keer in de prijzen (beste Geluidsopname).

A Song to Remember” was de grote verliezer van de dag : zes keer genomineerd, 0 prijzen…  Ook Alfred Hitchocks “Spellbound” was net als “Mildred Pierce” zes keer genomineerd maar won maar één Oscar.

Joan Crawford verraste ook die avond, enerzijds omdat ze de Academy Award won voor Beste Actrice voor haar rol in “Mildred Pierce”, anderzijds omdat ze ziek en om die reden dan ook afwezig was én de Oscar werd afgehaald door regisseur Michael Curtiz.

Er waren wel wat mijlpalen waarop enkele belangrijke films van deze Oscar Night gebaseerd waren.  Op 19 februari 1945 bijvoorbeeld brak de strijd los in Iwo Jima waarbij maar liefst 30.000 Amerikaanse troepen landden…  De documentaire/kortfilm van de Amerikaanse Marine “To The Shores of Iwo Jima” was dat jaar ook genomineerd voor een Prijs.

Ook de eerste verschijning van Sylvester de Kat in “Life with Feathers” ging niet onopgemerkt voorbij : de film werd genomineerd in de categorie ‘Beste Animatie Kortfilm’.

Special Awards waren er nog voor Peggy Ann Garner (“outstanding child actress of 1945”) en Walter Wanger (zes jaar President/Voorzitter van de Academy (of Motion Picture Arts and Sciences)).

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Gun in His Hand Kortfilm (2 haspels) Chester Franklin
A Gun in His Hand Kortfilm (2 haspels) Jerry Bresler
A Medal for Benny Beste Acteur in een Bijrol J. Carrol Naish
A Medal for Benny Beste Scenario (origineel filmverhaal) John Steinbeck
A Medal for Benny Beste Scenario (origineel filmverhaal) Jack Wagner
A Song to Remember Beste Camerawerk
(Color)
Gaetano Gaudio
A Song to Remember Beste Camerawerk
(Color)
Allen (M.) Davey
A Song to Remember Beste Acteur in een Hoofdrol
Actor
Cornel Wilde
A Song to Remember Beste Geluidsopname John Livadary
A Song to Remember Beste Beeldmontage Charles Nelson
A Song to Remember Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
A Song to Remember Filmmuziek (drama of komedie) Morris Stoloff
A Song to Remember Beste Scenario (origineel filmverhaal) Ernst Marischka
A Thousand and One Nights Beste Art Direction
(Color)
Stephen Goosson
A Thousand and One Nights Beste Art Direction
(Color)
Rudolph Sternad
A Thousand and One Nights Beste Art Direction
(Color)
Frank Tuttle
A Thousand and One Nights Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
Lawrence W. Butler
A Thousand and One Nights Beste Speciale Effecten
Sound Effects
Ray Bomba
A Tree Grows in Brooklyn Beste scenario Tess Slesinger
A Tree Grows in Brooklyn Beste scenario Frank Davis
A Tree Grows in Brooklyn Beste Acteur in een Bijrol James Dunn
Along the Rainbow Trail Kortfilm (1 haspel) Edmund Reek
Anchors Aweigh Beste film
Best Motion Picture
Metro-Goldwyn-Mayer
Anchors Aweigh Beste Camerawerk
(Color)
Charles Boyle
Anchors Aweigh Beste Camerawerk
(Color)
Robert Planck
Anchors Aweigh Beste Acteur in een Hoofdrol
Actor
Gene Kelly
Anchors Aweigh Beste Nummer
I Fall In Love Too Easily (Sammy Cahn)
Jule Styne
Anchors Aweigh Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
George E. Stoll
Belle of the Yukon Beste Nummer
Sleighride in July (Johnny Burke)
James Van Heusen
Belle of the Yukon Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Arthur Lange
Blood on the Sun Beste Art Direction
(Black-and-White)
Wiard Ihnen
Blood on the Sun Beste Art Direction
(Black-and-White)
A. Roland Fields
Brewster’s Millions Filmmuziek (drama of komedie) Louis Forbes
Can’t Help Singing Beste Nummer
More And More (E. Y. Harburg)
Jerome Kern
Can’t Help Singing Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Jerome Kern
Can’t Help Singing Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Hans J. Salter
Captain Eddie Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
Fred Sersen
Captain Eddie Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
Sol Halprin
Captain Eddie Beste Speciale Effecten
Sound Effects
Roger Heman
Captain Eddie Beste Speciale Effecten
Sound Effects
Harry Leonard
Captain Kidd Filmmuziek (drama of komedie) Werner Janssen
Dillinger Beste Origineel Scenario Philip Yordan
Donald’s Crime Beste Animatie Kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
Earl Carroll Vanities Beste Nummer
Endlessly (Kim Gannon)
Walter Kent
Experiment Perilous Beste Art Direction
(Black-and-White)
Albert S. D’Agostino
Experiment Perilous Beste Art Direction
(Black-and-White)
Jack Okey
Experiment Perilous Beste Art Direction
(Black-and-White)
Darrell Silvera
Experiment Perilous Beste Art Direction
(Black-and-White)
Claude Carpenter
Flame of Barbary Coast Beste Geluidsopname Daniel J. Bloomberg
Flame of Barbary Coast Filmmuziek (drama of komedie) Morton Scott
Flame of Barbary Coast Filmmuziek (drama of komedie) Dale Butts
Frenchman’s Creek Beste Art Direction
(Color)
Hans Dreier
Frenchman’s Creek Beste Art Direction
(Color)
Ernst Fegté
Frenchman’s Creek Beste Art Direction
(Color)
Sam Comer
G.I. Honeymoon Filmmuziek (drama of komedie) Edward J. Kay
Guest in the House Filmmuziek (drama of komedie) Werner Janssen
Guest Wife Filmmuziek (drama of komedie) Daniele Amfitheatrof
Here Come the Waves Beste Nummer
Accentuate The Positive (Johnny Mercer)
Harold Arlen
Hitchhike to Happiness Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Morton Scott
Hitler Lives Beste Documentaire Kortfilm Gordon Hollingshead
Incendiary Blonde Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Robert Emmett Dolan
Jasper and the Beanstalk Beste Animatie Kortfilm
Short Subject (Cartoon)
George Pal
Lady on a Train Beste Geluidsopname Bernard B. Brown
Leave Her To Heaven Beste Actrice in een Hoofdrol
Actress
Gene Tierney
Leave Her To Heaven Beste Art Direction
(Color)
Maurice Ransford
Leave Her To Heaven Beste Art Direction
(Color)
Thomas Little
Leave Her To Heaven Beste Art Direction
(Color)
Lyle Wheeler
Leave Her To Heaven Beste Camerawerk
(Color)
Leon Shamroy
Leave Her To Heaven Beste Geluidsopname Thomas T. Moulton
Library of Congress Beste Documentaire Kortfilm United States Office of War Information Overseas Motion Picture Bureau
Life with Feathers Beste Animatie Kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Eddie Selzer
Love Letters Beste Actrice in een Hoofdrol
Actress
Jennifer Jones
Love Letters Beste Art Direction
(Black-and-White)
Hans Dreier
Love Letters Beste Art Direction
(Black-and-White)
Roland Anderson
Love Letters Beste Art Direction
(Black-and-White)
Sam Comer
Love Letters Beste Art Direction
(Black-and-White)
Ray Moyer
Love Letters Beste Nummer
Love Letters (Eddie Heyman)
Victor Young
Love Letters Filmmuziek (drama of komedie) Victor Young
Marie-Louise Beste Origineel Scenario Richard Schweizer
Mighty Mouse in Gypsy Life Beste Animatie Kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Paul Terry
Mildred Pierce
Mildred Pierce Beste scenario Ranald MacDougall
Mildred Pierce Beste film
Best Motion Picture
Warner Bros.
Mildred Pierce Beste Actrice in een Hoofdrol
Actress
Joan Crawford
Mildred Pierce Beste Camerawerk
(Black-and-White)
Ernest Haller
Mildred Pierce Beste Actrice in een Bijrol Eve Arden
Mildred Pierce Beste Actrice in een Bijrol Ann Blyth
Music for Millions Beste Origineel Scenario Myles Connolly
National Velvet Beste regie Clarence Brown
National Velvet Beste Art Direction
(Color)
Mildred Griffiths
National Velvet Beste Art Direction
(Color)
Cedric Gibbons
National Velvet Beste Art Direction
(Color)
Urie McCleary
National Velvet Beste Art Direction
(Color)
Edwin B. Willis
National Velvet Beste Camerawerk
(Color)
Leonard Smith
National Velvet Beste Beeldmontage Robert J. Kern
National Velvet Beste Actrice in een Bijrol Anne Revere
Objective, Burma ! Beste Beeldmontage George Amy
Objective, Burma ! Filmmuziek (drama of komedie) Franz Waxman
Objective, Burma ! Beste Scenario (origineel filmverhaal) Alvah Bessie
Paris-Underground Filmmuziek (drama of komedie) Alexander Tansman
Pride of the Marines Beste scenario Albert Maltz
Quiet Please ! Beste Animatie Kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Fred Quimby
Rhapsody in Blue Beste Geluidsopname Nathan Levinson
Rhapsody in Blue Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
Rhapsody in Blue Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Max Steiner
Rippling Romance Beste Animatie Kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Screen Gems
Salty O’Rourke Beste Origineel Scenario Milton Holmes
San Antonio Beste Art Direction
(Color)
Ted Smith
San Antonio Beste Art Direction
(Color)
Jack McConaghy
San Antonio Beste Nummer
Some Sunday Morning (Ted Koehler)
M.K. Jerome
San Antonio Beste Nummer
Some Sunday Morning (Ted Koehler)
Ray Heindorf
Screen Snapshots’ 25th Anniversary Kortfilm (1 haspel) Ralph Staub
Sing Your Way Home Beste Nummer
I'll Buy That Dream (Herb Magidson)
Allie Wrubel
Spellbound Beste regie Alfred Hitchcock
Spellbound Beste film
Best Motion Picture
Selznick International Pictures
Spellbound Beste Camerawerk
(Black-and-White)
George Barnes
Spellbound Beste Acteur in een Bijrol Michael Chekhov
Spellbound Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
Jack Cosgrove
Spellbound Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
Stairway to Light Kortfilm (1 haspel) Herbert Moulton
Stairway to Light Kortfilm (1 haspel) Jerry Bresler
Star In The Night Kortfilm (2 haspels) Gordon Hollingshead
State Fair Beste Nummer
It Might As Well Be Spring (Oscar Hammerstein II)
Richard Rodgers
State Fair Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
State Fair Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Charles Henderson
Story of a Dog Kortfilm (1 haspel) Gordon Hollingshead
Sunbonnet Sue Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Edward J. Kay
The Affairs of Susan Beste Scenario (origineel filmverhaal) Thomas Monroe
The Affairs of Susan Beste Scenario (origineel filmverhaal) Laszlo Gorog
The Bells of St. Mary’s Beste regie Leo McCarey
The Bells of St. Mary’s Beste film
Best Motion Picture
✖ Rainbow Productions
The Bells of St. Mary’s Beste Actrice in een Hoofdrol
Actress
Ingrid Bergman
The Bells of St. Mary’s Beste Acteur in een Hoofdrol
Actor
Bing Crosby
The Bells of St. Mary’s Beste Geluidsopname Stephen Dunn
The Bells of St. Mary’s Beste Beeldmontage Harry Marker
The Bells of St. Mary’s Beste Nummer
Are You Glad You're You ? (Johnny Burke)
James Van Heusen
The Bells of St. Mary’s Filmmuziek (drama of komedie) Robert Emmett Dolan
The Corn Is Green Beste Actrice in een Bijrol Joan Lorring
The Corn Is Green Beste Acteur in een Bijrol John Dall
The Enchtanted Cottage Filmmuziek (drama of komedie) Roy Webb
The House on 92nd Street Beste Scenario (origineel filmverhaal) Charles G. Booth
The Jury Goes Round ’n’ Round Kortfilm (2 haspels) Jules White
The Keys of the Kingdom Beste Art Direction
(Black-and-White)
Thomas Little
The Keys of the Kingdom Beste Art Direction
(Black-and-White)
Frank E. Hughes
The Keys of the Kingdom Beste Art Direction
(Black-and-White)
James Basevi
The Keys of the Kingdom Beste Art Direction
(Black-and-White)
William S. Darling
The Keys of the Kingdom Beste Camerawerk
(Black-and-White)
Arthur Miller
The Keys of the Kingdom Beste Acteur in een Hoofdrol
Actor
Gregory Peck
The Keys of the Kingdom Filmmuziek (drama of komedie) Alfred Newman
The Last Bomb Beste Documentaire United States Army Air Force
The Little Witch Kortfilm (2 haspels) George Templeton
The Lost Weekend Beste scenario Charles Brackett
The Lost Weekend Beste scenario Billy Wilder
The Lost Weekend Beste regie Billy Wilder
The Lost Weekend Beste film
Best Motion Picture
Paramount
The Lost Weekend Beste Camerawerk
(Black-and-White)
John F. Seitz
The Lost Weekend Beste Acteur in een Hoofdrol
Actor
Ray Milland
The Lost Weekend Beste Beeldmontage Doane Harrison
The Lost Weekend Filmmuziek (drama of komedie) Miklos Rozsa
The Man Who Walked Alone Filmmuziek (drama of komedie) Karl Hajos
The Picture of Dorian Gray Beste Art Direction
(Black-and-White)
Hugh Hunt
The Picture of Dorian Gray Beste Art Direction
(Black-and-White)
John Bonar
The Picture of Dorian Gray Beste Art Direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
The Picture of Dorian Gray Beste Art Direction
(Black-and-White)
Hans Peters
The Picture of Dorian Gray Beste Art Direction
(Black-and-White)
Edwin B. Willis
The Picture of Dorian Gray Beste Camerawerk
(Black-and-White)
Harry Stradling Sr.
The Picture of Dorian Gray Beste Actrice in een Bijrol Angela Lansbury
The Poet and Peasant Beste Animatie Kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walter Lantz
The Southerner Beste regie Jean Renoir
The Southerner Beste Geluidsopname Jack Whitney
The Southerner Filmmuziek (drama of komedie) Werner Janssen
The Spanish Main Beste Camerawerk
(Color)
George Barnes
The Story Of G.I. Joe Beste scenario Guy Endore
The Story Of G.I. Joe Beste scenario Philip Stevenson
The Story Of G.I. Joe Beste scenario Leopold Atlas
The Story Of G.I. Joe Beste Nummer
Linda (Ann Ronell)
Ann Ronell
The Story Of G.I. Joe Beste Acteur in een Bijrol Robert Mitchum
The Story Of G.I. Joe Filmmuziek (drama of komedie) Louis Applebaum
The Story Of G.I. Joe Filmmuziek (drama of komedie) Ann Ronell
The Three Caballeros Beste Geluidsopname Sam/C.O. Slyfield
The Three Caballeros Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Charles Wolcott
The Three Caballeros Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Edward H. Plumb
The Three Caballeros Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Paul J. Smith
The True Glory Beste Documentaire ✔ The Governments of Great Britain and the United States of America
The Unseen Beste Geluidsopname Loren L. Ryder
The Valley Of Decision Beste Actrice in een Hoofdrol
Actress
Greer Garson
The Valley Of Decision Filmmuziek (drama of komedie) Herbert Stothart
The Woman in the Window (1944) Filmmuziek (drama of komedie) Arthur Lange
The Woman in the Window (1944) Filmmuziek (drama of komedie) Hugo Friedhofer
They Were Expendable Beste Geluidsopname Douglas Shearer
They Were Expendable Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
A. Arnold Gillespie
They Were Expendable Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
Robert A. MacDonald
They Were Expendable Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
Donald Jahraus
They Were Expendable Beste Speciale Effecten
Sound Effects
Michael Steinore
This Love of Ours Filmmuziek (drama of komedie) Hans J. Salter
Three Is a Family Beste Geluidsopname W.V. Wolfe
To the Shores of Iwo Jima Beste Documentaire Kortfilm United States Marine Corps
Tonight and Every Night Beste Nummer
Anywere (Sammy Cahn)
Jule Styne
Tonight and Every Night Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Marlin Skiles
Tonight and Every Night Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Morris Stoloff
What Next, Corporal Hargrove ? Beste Origineel Scenario Harry Kurnitz
White Rhapsody Kortfilm (1 haspel) Grantland Rice
Why Girls Leave Home Beste Nummer
The Cat And The Canary (Ray Evans)
Jay Livingston
Why Girls Leave Home Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
✖ Walter Greene
Wonder Man Beste Geluidsopname Gordon Sawyer
Wonder Man Beste Nummer
So In Love (Leo Robin)
David Rose
Wonder Man Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Louis Forbes
Wonder Man Beste Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
Wonder Man Beste Speciale Effecten
Photographic Effects
John P. Fulton
Wonder Man Beste Speciale Effecten
Sound Effects
Arthur W. Johns
Your National Gallery Kortfilm (1 haspel) ✖ Joseph O’Brien
Your National Gallery Kortfilm (1 haspel) Thomas Mead