Se, jie - Lust, Caution

Goed
Se, jie - Lust, Caution
2008
30/01/2008
langspeelfilm
158 minuten
drama

verdeler

Cinéart Cinéart

acteur/actrice (11)

Joan Chen Joan Chen → Yee Tai Tai
Tony Leung Chiu Wai → mijnheer Yee
Tang Wei → Wong Chia Chi / Mak Tai Tai
Wang Leehom → Kuang Yu Min
Tou Chung Hua → oude Wu
Ch Jr Ying → Lai Shu Jin
Kao Ying Hsuan → Huang Lei
Ko Yu Lien → Liang Jun Sheng
Johnson Yuen → Auyang Ling Wen / mijnheer Mak
Anupam Kher → directeur Juwelenwinkel
Liu Jie

regisseur (1)

Ang Lee Ang Lee

producent (3)

Ang Lee Ang Lee
James Schamus
Bill Kong
Se, jie - Lust, Caution

Ang Lee blijft een regisseur die niet voor een gat te vangen is, getuige deze dwarsdoorsnede uit zijn carrière: Sense And Sensibility, Crouching Tiger, Hidden Dragon, The Hulk en Brokeback Mountain… het zijn op zich niet echt films die je in één en dezelfde filmbiografie denkt te kunnen aantreffen. ’s Mans nieuwste, de volledig in het Mandarijns gedraaide thrillerdrama Lust, Caution breidt die diversiteit nog verder uit.

Lust, Caution is een lange zit. De film klokt af op 157 minuten, maar voelt door het tragere Oosterse verteltempo nog langer aan. Terwijl de kern op zich een vrij eenvoudig verhaaltje is. En dat is meteen het grootste probleem van de film. Ang Lee levert dan wel een mooie film af, het scenario lijkt ontzettend goed op eender welk ‘vrouw verkoopt haar ziel en lichaam om in tijden van oorlog het vertrouwen van de vijand te winnen’-uitgangspunt, van Mata Hari tot Paul Verhoevens recente Zwartboek.

Se, jie - Lust, Caution

Plaats van handeling is hier Shanghai, anno 1942. Het gebied is door de Japanners bezet, en dat is uiteraard niet naar ieders zin. Een groep Chinese studenten zet hun zinnen op de collaborerende Yee (Oosterse duivel-doet-al Tony Leung), die er zijn hand niet voor omdraait om Chinese burgers en verzetstrijders af te maken. Zij vatten het plan op om hem te executeren, maar daarvoor is het nodig dat ze in zijn organisatie kunnen infiltreren. De liefde van de man gaat door het bedlaken, en de keuze valt op de schuchter lijkende Wong (een indrukwekkend debuterende Tang Wei) die zich echter omtovert in een verleidelijke femme fatale die Yee op een mum van tijd om haar vinger kan winden. Zo eenvoudig blijft het uiteraard niet: de lijn tussen haat en liefde blijkt al snel een onontwarbaar kluwen, en het is maar de vraag of er iemand ongeschonden de eindmeet kan halen…

Se, jie - Lust, Caution

De aankleding van Lust, Caution is op zijn minst somptueus te noemen. Alles ziet er verleidelijk uit: de decors, de kostuums, het camerawerk… meer dan een kus van de juffrouw en verschillende banken vooruit. Wat voor sommigen problematisch kan zijn, is de reeds aangehaalde lengte van de prent. Zonder dat het resultaat ooit vervelend wordt, voelt de film best wel lang aan, zeker als je weet dat het bronmateriaal, een novelle van Eileen Chang (verschenen in 1979) maar om en bij de 68 pagina’s telt. Ja, de film kon en kan korter, maar misschien is de lengte net datgene wat hem onderscheidt van meer voor de hand liggende eenheidsworst. Al is er nog een element dat hem onderscheidt: de expliciete seksscènes zorgden ervoor dat in Amerika niemand beneden de 17 de film mag zien, en deze NC-17 rating is de eerste sinds Paul Verhoevens Showgirls (1995). Ook in China was de controverse niet van de poes en verscheen de film hevig gecensureerd in de Chinese zalen. Het gerucht dat het gros van die scènes echt zijn, en niet geënsceneerd is trouwens niet zo moeilijk te geloven: de scènes waarin Wei en Leung zich aan de vleselijke geneugten overgeven ogen immers nogal levensecht, en zo goed als zeker de real deal. Verwacht je echter niet aan erotiek die constant van het scherm afspat: vooraleer je je in je beste regenjas schiet, weet dat er hoop en al tien minuten naakte lichamen te zien zijn.

Hoe dan ook, Lust, Caution blijft een mooie film. Al is het geheel af en toe nogal levenloos en dreigt de aankleding de emoties van de hoofdpersonages te overklassen. De kans is dus groot dat dit een film is die evenveel voor- als tegenstanders zal kennen. De klasse van het geheel valt echter niet te betwisten, en op Awards-vlak ging Ang Lee vorig jaar met de Gouden Leeuw op het festival van Venetië aan de haal.

Alex De Rouck
Weekend Box Office VS
  • Winnaar van de 'Gouden Leeuw (prijs voor de Beste Film) op het 64e Filmfestival van Venetië (2007). Rodriog Prieto kreeg daarenboven ook de Prijs voor Beste Fotografie.
  • Genomineerd voor een Golden Globe (Beste niet-Engelstalige film).


Tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt Shanghai bezet door Japan. Een groep jonge Chinezen maakt plannen om de collaborateur Mr. Yee te vermoorden. Leider Kuang geeft Wong de opdracht het vertrouwen van zijn vrouw te winnen en een affaire te beginnen met Yee. Het plan mislukt, en Wong slaat op de vlucht. Jaren later ontmoet ze haar oude vrienden weer, en Kuang vraagt haar de dodelijke missie weer op te pakken.